Pasākumu organizatori atteikušies no hēlija balonu lidināšanas

2 komentāri

Hēlija balonus vairs gaisā nelaidīsim – šādu apņemšanos kopējā memorandā pauduši Latvijas lielākie pasākumu organizatori. Latvijas Pasākumu producentu asociācijā (LPPA) norāda, ka turpmāk klienti ar ierosinājumu gaisā laist hēlija balonus var nevērsties, jo pasākumu rīkotāji to vairs nedarīs. Atteikšanās no balonu lidināšanas tiek pamatota ar to, ka tas ir videi kaitīgi.

“YouTube” vlogere Gerda, veicot eksperimentu ar hēlija balonu celtspēju, atgādina par to, ka šķietami nevainīga balonu palaišana debesīs patiesībā ir bīstama: “Nedrīkst laist gaisā tāpēc, ka tas ir slikti, jo putns vai mazs dzīvnieciņš to var apēst un aizrīties.”

Ar hēliju pildītie baloni, kas palaisti nekontrolētā lidojumā, var pacelties līdz pat vairākiem desmitiem kilometru un attiecīgi aizlidot krietni tālu.

“Mēs sapratām, ka šī ir tā lieta, kas neprasa neko, tas vienkārši apņemties izdarīt vienu lietu.” LPPA valdes priekšsēdētājs Guntis Ērglis-Lācis norāda, ka atteikšanās no balonu lidināšanas ir iespēja paveikt labu lietu, īpaši neko nezaudējot.

“Domāju, ka mēs ar sava memoranda parakstīšanu esam trāpījuši brīdī, kad tirgus pats jau ir sācis saprast, ka nav ko ķēzīties,” pauž LPPA vadītājs.

Pasākumu producentu asociācijā pret balonu lidināšanas memorandu parakstīja 14 kompāniju pārstāvji. Tas nozīmē, ka visi lielākie pasākumu organizatori ir apņēmušies arī atteikt klientiem, kuri vēlas balonus laist pa vējam: “Diemžēl, ja jūs gribat šos te balonus, tad meklējat kādu citu kompāniju, bet es domāju, ka argumentējot centīsimies klientu pārliecināti. Esmu pārliecināts, ka 99,9% gadījumu mums tas izdosies.”

Pasākumu organizatoru pārliecība rodas no tā, ka, viņuprāt, arvien lielāka daļa sabiedrības saprot un atbalsta piesārņojuma mazināšanu.

Vides eksperte un “Sustainable tips” dibinātāja Elīna Kolāte norāda, ka hēlija balonu atlaišana brīvā lidojumā maz atšķiras no atkritumu nomešanas zemē. Tas nenozīmē, ka hēlija balonus vajadzētu aizliegt, runa ir tikai par to, ka balonus nevajadzētu laist brīvā lidojumā: “Tiek sperts ļoti konkrēts solis, nelaižam gaisā balonus. Balonus izmantot kaut kādām telpu rotāšanām ir pieņemami, pēc pasākuma novācam, utilizējam.”

Pašlaik memorandā runa ir tikai par hēlija balonu lidināšanu. Taču jau paredzēts, ka tuvākajos gados pasākumu organizatori mainīs arī citas lietas. Piemēram, pasākumos, festivālos jau notiek atteikšanās no vienreizējiem traukiem, tos aizstājot ar depozīta sistēmu.
2 komentāri