Pasākumos plāno aizliegt padomju un nacistu formas

7 komentāri
Pasākumos plāno aizliegt padomju un nacistu formas
DĀVIS ŪLANDS, F64

Publiskos pasākumos plānots aizliegt ierasties padomju un nacistu formastērpos. Šādas likuma izmaiņas atbalstījusi Saeimas Cilvēktiesību komisija. Ja tās gūs arī Saeimas vairākuma atbalstu, jaunais aizliegums stāsies spēkā nākamgad. 

Saskaņā ar likumu publiskos pasākumos jau ir aizliegts izmantot bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas simbolus. Nacionālās apvienības deputāts Edvīns Šnore aicina aizliegumu paplašināt, lai ārpus likuma tiktu pasludināti arī padomju un nacistu formastērpi. Ar savu priekšlikumu viņš šodien iepazīstināja Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputātus.

“Kāpēc tas ir? Tas ir pilnīgi skaidrs. Vienkārši, lai netracinātu cilvēkus, neprovocētu un neaizvainotu upurus un viņu radiniekus. Mēs taču nevaram iedomāties, ka kaut kur Izraēlā nacistu formā kāds staigātu. Tas taču būtu pilnīgs absurds. Bet pie mums padomju formās staigā,” norādīja Šnore.

Neviens deputāts pret likuma izmaiņām neiebilda. Taču izskanēja bažas, vai policija spēs atpazīt, tieši kuri formastērpi ir aizliegti.

“Es nezinu, kāda, piemēram, [ir] uniforma Kubā vai Zimbabvē, vai kādā citā zemē. Viņam būs uniforma. Viņam nebūs tur sarkana zvaigzne, kā bija PSRS karavīram, bet asociācijas… Ja viņš 9. maijā, piemēram, būs kādā pasākumā, būs zināmas asociācijas. Kā mēs rīkosimies?” vaicāja Saeimas deputāts Andrejs Judins (JV).

Kā skaidroja Valsts policijas pārstāve Mārīte Ziemele, lai pārliecinātos, vai formastērpa nēsāšanas aizliegums ir pārkāpts, būs jāsāk administratīvā lietvedība: “Pie mums ļoti daudz ierodas no citām valstīm karavīru. Un viņi ir dažādās formās. Viņiem ir atšķirības zīme, bet, ja to noņem nost un tā neliecina par konkrētu valsti, tad tajā brīdī, ja viņš atradīsies pasākumā, mēs nevarēsim uzreiz pateikt. To, ko mēs dabūsim darīt, tas ir uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu un procesa ietvaros skaidrot visus apstākļus.”

Uz norādi, kā šādā situācijā arī, piemēram, makšķerniekiem, varētu sanākt problēmas, viņa atbildēja apstiprinoši: “Var, jo tie formastērpi tiešām ir ļoti dažādi.”

Tomēr gandrīz visi komisijas deputāti nobalsoja par likuma izmaiņām, izņemot “Saskaņas” pārstāvi, kurš atturējās.

Lai gan par jauno aizliegumu tiek lemts, tuvojoties 9. maijam, kad Rīgā pie Uzvaras pieminekļa pulcējas fašisma sagrāves svinētāji, kuri ir tērpušies arī padomju formastērpos, ja likuma izmaiņas tiks pieņemtas, tās stāsies spēkā no nākamā gada sākuma.
7 komentāri