Pārtikas eksports: Latvijas ražotāji zaudē jauniegūtos tirgus

0 Komentāru
Pārtikas eksports: Latvijas ražotāji zaudē jauniegūtos tirgus
LETA

Pārtikas ražotāji ir bijuši spiesti meklēt jaunas valstis, kur pārdot savu produkciju, kopš Krievija ir ieviesusi embargo. Ražotājiem ir izdevies uzsākt eksportu uz jaunām valstīm, tomēr jauniegūtie tirgi tiek strauji zaudēti.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas apkopotajiem datiem, kopš pagājušā gada sākuma gaļas produktu ražotāji eksportu sāka uz deviņām jaunām valstīm, bet turpina eksportēt tikai uz vienu. Tā ir Kosova.

Līdzīga situācija ir zivju produkcijas ražotājiem. Tie sāka eksportēt uz desmit jaunām valstīm, bet turpina tikai uz Serbiju. Zivju konservu ražotāji bija iekarojuši 11 jaunas valstis, bet lielāko daļu no tām tagad zaudējuši.

Sekmīgāk veicies piena pārstrādātājiem. Taču arī šie uzņēmumi zaudē jauniegūtos tirgus. No 20-it valstīm Latvijas piena produkti joprojām tiek pārdoti 16 jaunajās eksporta valstīs.

Video

Neviens no uzrunātajiem ražotājiem šodien nebija gatavs stāstīt par savu pieredzi jaunu tirgu apgūšanā. Bet Pārtikas uzņēmumu federācijā norāda, ka šie dati apliecina — lai kompensētu Krievijas tirgu, kas tika zaudēts vienā dienā, jaunu valstu tirgu iekarošana ir vairāku gadu jautājums.

Federācija ir sagatavojusi priekšlikumus, kā valsts var palīdzēt eksportētājiem. Ināra Šure atzinīgi novērtē līdz šim sniegto valdības atbalstu, taču tas bijis nepietiekams.

Zemkopības ministrs šodien komentārus nesniedza, bet ziņojumā, ko valdība skatīs rīt, Jānis Dūklavs norāda, ka eksporta mērķa valstīs jāturpina rīkot amatpersonu vizītes un tās jānodrošina ar pietiekamu informāciju par Latviju, kā arī jāturpina izstrādāt valsts atbalsta pasākumus lielajiem un eksportspējīgajiem pārtikas nozares uzņēmumiem. Tiesa gan nekādus konkrētus lēmumus par palīdzību eksportētājiem rīt nav plānots pieņemt.

0 Komentāru