Pārtikas dubultie standarti: PTAC neierosinās lietu par ražotāju negodīgu rīcību

1 komentārs

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) neredz pamatu ierosināt lietu par negodīgu komercpraksi, pamatojoties uz pārbaudēm, kurās tika salīdzināti Latvijā un Rietumeiropas valstīs iegādāti identiski pārtikas produkti. Pētījumā tika pierādīts, ka ražotāji īsteno dubultus standartus, jo Austrumeiropas valstīm paredzēto produktu kvalitāte atšķiras.

Latvijā un Rietumeiropā iegādātu identiska nosaukuma pārtikas produktu sastāva laboratoriskās pārbaudes veica Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Tas bija reaģējis uz Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera sacīto, ka austrumeiropieši tiek padarīti par otrās šķiras patērētājiem, jo ražotāji viņiem piedāvā atšķirīgas kvalitātes produktus, kam ir jādara gals. PVD salīdzināja 38 produktus un secināja, ka sastāvs atšķirīgs ir bijis pusei no paraugiem.

Piemēram, salīdzinot šokolādes “Milka” sastāvu, atklāts, ka Latvijā iegādātajā produktā ir par pāris procentiem mazāk riekstu, nekā Vācijā ražotajā šokolādē. Atšķirības konstatētas arī, piemēram, “Grabower” suflē. Latvijā iegādātais produkts ir glazēts ar kakao, kura sastāvā ir palmu eļļa, bet Vācijā iegādātais suflē ir glazēts ar šokolādi, kuras sastāvā ir kakao sviests un kakao masa. Tas nozīmē, ka Latvijai paredzētajiem produktiem ražotāji mēdz izmantot lētākas sastāvdaļas. PVD vadītājs to neuzskata par labu praksi.

Māris Balodis
Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors

Produkts ar vienu nosaukumu, identiskā iepakojumā dažādiem tirgiem tiek ražots atšķirīgi. Un laikam tā nav tā labā komercprakse, ko vajadzētu īstenot.

Pētījuma rezultāti līdzīgus secinājumus likuši izdarīt arī Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Rīgā.

Andris Kužnieks
Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītājas vietnieks

Pirmkārt, Eiropas Komisija ir atzinusi to, ka Eiropas Savienībā nevar būt otrās kategorijas patērētāji. Un otra lieta ir cīnīties ar negodīgu komercpraksi – tās pašas izcelsmes produkts nevar būt ar dažādām sastāvdaļām.

Tomēr Latvijā lieta par ražotāju rīcību netiks ierosināta. Kā LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa, patērētājiem nekāds kaitējums netiek nodarīts, jo produktu atšķirības, viņas vērtējumā, ir nebūtiskas.

Baiba Vītoliņa
Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore

Pamatu negodīgas komercprakses lietas uzsākšanai, es šobrīd neredzu. Atšķirības ir ļoti nelielas. Negodīgas komercprakses konstatēšanai faktiski ir nepieciešams, lai ir kaut kāds kaitējums patērētājiem nodarīts un patērētājs neizvēlētos, ja zinātu šo informāciju, attiecīgo produktu, ko es šobrīd no tiem datiem neredzu, ka tāda situācija varētu būt.

PTAC vienlaikus turpina pārbaudīt sadzīves ķīmijas preču sastāvu. Rezultāti gaidāmi ap gadumiju.

1 komentārs