Komentāri

Kamēr daudzi gatavojas olu kaujām, politiķi oficiāli sākuši cīņu par vēlētāju balsīm pašvaldību vēlēšanās, kas notiks jūnijā. Lai gan ir brīvdiena, vairākās pašvaldībās Lielajā piektdienā sākusies kandidātu sarakstu pieņemšana. Arī Rīgā, kur iespēju pirmajā dienā reģistrēt savu sarakstu izmantoja trīs partijas.

Pie Rīgas Vēlēšanu komisijas partiju aktīvisti savulaik rindā iestājās pat vairākas dienas pirms sākās sarakstu pieņemšana, lai tikai viņu kandidātu saraksts tiktu ierindots kā pirmais. Kopš 2013. gada noteikumi ir mainījušies. Kārtība, kādā tiks kārtotas vēlēšanu zīmes balsošanas iecirkņos, tiek izlozēta. Bet tas nav mazinājis partiju vēlmi būt pirmajiem.

Rīgas Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Jura Kokina ieskatā, partijām nav būtiskas nozīmes, kāda secībā tās iesniedz sarakstus.

Juris Kokins
Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs

Protams, minimāla priekšrocība. Viņi pirmie velk lozi, bet citu priekšrocību nav attiecīgi. Pat, ja saraksta augšdaļā tiek, nav jau teikts, ka tūlīt visi nobalsos par to pirmo sarakstu.

Taču, esot pirmajiem, ir vēl kāds ieguvums – tas partijām ļauj iegūt papildu publicitāti. Rīgā pirmie sarakstu iesniedza “Eiroskeptiķu Rīcības partijas” pārstāvji ar mēra amata kandidātu Igoru Meļņikovu priekšgalā. Viņš gan stāsta, ka apņemšanās būt pirmajiem nav svarīga.

Igors Meļņikovs
“Eiroskeptiķu Rīcības partijas” vadītājs

Mums tas [ir] nesvarīgi. Pie mums vienkārši saraksts sen gatavs.

Nākamais ieradās partijas “Latvijas attīstībai” līderis Juris Pūce, kurš Rīgas domes vēlēšanās spēkus apvienojis ar Reģionu apvienību. Viņš saka – ir ļoti ērti, ka sarakstu iespējams iesniegt brīvdienā.

Juris Pūce
partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs

Mēs negaidījām iespēju iesniegt vēlāk. Mēs izmantojām to dienu, kas ir brīva, kad var drusku pastrādāt [ar] tehniskām lietām, lai saraksts būtu iesniegts. Un lai rīdziniekiem būtu iespēja ar to pirmajiem iepazīties.

Trešais politiskais spēks, kas oficiāli iesaistījies cīņā par Rīgas atslēgām, ir Jāņa Bordāna vadītā Jaunā konservatīvā partija, kuras sarakstā ar pirmo numuru iekļauta Juta Strīķe.

Jānis Bordāns
Jaunās konservatīvās partijas līderis

Mums nebija tiešām svarīgi būt pirmajiem vai pēdējiem. Mēs uz to pavisam neskatījāmies, un arī pie sevis domājām, kurā dienā iesim. Bet, ja reiz saraksts ir gatavs, un biedri to visu bija izsvēruši. Nebija nekāda iemesla nenākt. Turklāt šodien ir brīvdiena. Mēs visi esam cilvēki, kas strādā. Neviens nav valsts maizē un politikā. Mums šī ir ļoti ērta diena.

Sarakstu iesniegšanai atvēlētas desmit dienas – līdz 24. aprīlim. Pēc sarakstu reģistrēšanas, ar ziņām par kandidātiem un partiju priekšvēlēšanu programmām vēlētāji var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā internetā. No 29. maija šī informācija būs pieejama arī balsošanas iecirkņos.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 3. jūnijā. Tajās būs jāievēl deviņu pilsētu un 110 novadu domes.

Lasi vēl