Pāris no Latvijas radījis alternatīvu plastmasas salmiņiem, tos veidojot no dabas materiāla – niedrēm

2 komentāri

Pasaulē arvien vairāk tiek runāts par to, kā cīnīties ar dabas piesārņojumu un kā samazināt atkritumu kaitīgo ietekmi uz vidi. Eiropas Komisija noteikusi, ka pēc 2020. gada būs aizliegti daudzi vienreizlietojamie plastmasas priekšmeti, tostarp arī kokteiļu salmiņi.

Tukumnieki Dita un Jānis Katlapi rīkojušies proaktīvi un – vēl pirms direktīva stājusies spēkā – radījuši produktu “Niedriņi”, kas ir alternatīva plastmasas salmiņiem, un tiek ražoti no dabas materiāla – niedrēm.

Niedru salmiņu ražošana notiek Jāņa Katlapa vecāku lauku mājās Tukuma pusē. Niedres aug piemājas dīķī – tās ir izturīgas, neizmirkst, un to stiebrus grūti salauzt. Vizuāli katra niedre jāizpēta, lai tā nebūtu nedz par šauru, nedz par resnu.

Kā Ditas, tā Jāņa ikdiena vēl pagaidām paskrien, strādājot galvaspilsētā, taču nedēļas nogalēs abi nododas niedru ievākšanai un apstrādei.

Katrs salmiņš ir roku darbs, paņem ne tikai laiku, bet pārbauda arī pacietību. Biznesa ideja radās pirms vairākiem mēnešiem, un jaunieši uzreiz tai ķērušies klāt. Pasaulē pazīstamākā alternatīva plastmasas salmiņiem ir bambusa salmiņi, niedru salmiņu niša šobrīd ir neliela. Katlapi pat bija izbrīnīti par negaidīti lielo pieprasījumu pēc “Niedriņiem”, kad tikko sāka tos reklamēt soctīklos.

Tuvākajos gados Eiropas Komisija paredzējusi aizliegt desmit veidu vienreizlietojamos plastmasas priekšmetus, tostarp, arī salmiņus. Solīts arī atbalsts tiem ražotājiem, kuri spēs piedāvāt līdzvērtīgu alternatīvu no dabai draudzīgiem materiāliem.

Šobrīd jaunuzņēmuma plānos ir attīstīties, daļu procesa padarot automatizētu, lai “Niedriņu” ražošana varētu uzņemt apgriezienus. Lai arī patlaban niedru salmiņu cena nav konkurētspējīga ar lētajiem plastmasas salmiņiem, Katlapi jūt, ka sabiedrības domāšana mainās dabai draudzīgā virzienā.

Kā norāda “Niedriņu” ražotāji, tos pēc lietošanas nav jābaidās izmest, taču var arī izmantot atkārtoti.

2 komentāri