Pāris miljonus vērtā jaunā datubāze tikai nodrošinās e-veselību ar nepieciešamajiem datiem, uzsver Čakša

4 komentāri

Valdība otrdien no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra gandrīz 2 miljonus eiro Veselības ministrijai, lai izveidotu datu bāzi, kuriem Latvijas iedzīvotājiem turpmāk bezmaksas veselības aprūpe pienākas un kuriem ne.

Nākamgad sociālo iemaksu nemaksātāji pilnu valsts apmaksātu veselības aprūpi vairs nesaņems. Taču pašreizējās informācijas sistēmas šos cilvēkus neļaujot atšķirt. Miljonu tēriņi jaunai e-sistēmai raisījuši plašu neizpratni, un tika kritizēti arī valdībā.

Ņemot vērā bēdīgi slaveno un sadārdzināto e-veselības sistēmas izveidi un ieviešanu, Veselības ministrijas vēlme ieviest jaunu, citu sistēmu, raisīja neizpratni arī no atsevišķu ministru puses, tiek apšaubīta izmaksu efektivitāte un vai tiešām tam vajadzīgi 2 miljoni eiro.

Sociālo iemaksu nemaksātāji no nākamā gada vairs nevarēs par brīvu saņemt pilnu valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu klāstu, vien pašu minimumu. Veselības ministre Anda Čakša norāda, ka tos, kuri ir apdrošināti, no tiem, kuriem par veselības aprūpes pakalpojumiem būs jāmaksā, “šķiros” jau esošā e-veselības sistēma; jaunā datubāze tikai nodrošinās e-veselību ar nepieciešamajiem datiem.

Ievērojamā summa – 1,8 miljoni eiro – vajadzīgi, lai vienkopus savāktu šos personu datus no dažādām valsts iestādēm – kas šobrīd esot ļoti sarežģīti.

Anda Čakša
veselības ministre (LZP)

Ja mēs runājam par summas lielumu, tad tie ir eksperti, kas izvērtēja to, kādā veidā visas šīs datu bāzes, kas ir 19 dažādas datu bāzes, dažādos periodos būvētas, ar dažādām piekļuvēm un savietošanās iespējām, eksperti vērtēja, kā šīs datu bāzes var salikt kopā un kāda summa ir nepieciešama, lai šīs datu bāzes savienotu un varētu sākt strādāt.

Veselības ministrija izmaksu izvērtējumu sistēmas izveidei pirkusi ārpakalpojumā no IT ekspertiem, taču Čakša nevarēja precizēt uzņēmuma nosaukumu. Ne visi valdību veidojošo partiju ministri izrādīja nedalītu atbalstu šai idejai – no Vienotības politiķiem izskanēja pārmetumi par izmaksu neatbilstību un to, ka trūkst pārliecības, vai jaunā sistēma nenesīs tās pašas likstas, ko e-veselība. Premjers gan pārliecināts, ka vilcināties nedrīkst.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

Protams, varētu gaidīt 21. gadu, bet tad mēs stāvētu uz vietas un pakļautu to riskam, tāpēc šobrīd ir jāiegulda šādā risinājumā, un jautājumi, kas pacēlās, bija vienīgi esošās sistēmas savietojamībā – tas būtu iespējams vai nē.

Jaunais regulējums paredz, ka – neatkarīgi no sociālo iemaksu veikšanas veselības apdrošināšanai – visiem iedzīvotājiem pienāksies ātrā palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojums un palīdzība dzemdībās.