Misānes izdošana Dienvidāfrikai īslaicīgi apturēta; viņu varētu izdot Latvijai

10 komentāri

Daudz jaunumu pēdējās dienās Kristīnes Misānes lietā. Latvijas pilsone joprojām ir apcietinājumā Dānijā, taču, pēc viņas tuvinieku sniegtās informācijas, izdošana Dienvidāfrikai esot īslaicīgi apturēta un parādījušās cerības, ka Misāni varētu nogādāt Latvijā.

Latvijas pilsone Kristīne Misāne apcietinājumā Dānijā ir jau kopš 2018. gada nogales. Aizvadītajā nedēļā turienes tiesa nolēma sievieti paturēt apcietinājumā, un tas nozīmēja, ka jau šonedēļ Misāni varētu izdot Dienvidāfrikas Republikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Misāne akcentējusi, ka viņa Dienvidāfriku pametusi bažās par savu un bērnu drošību no vardarbīga civilvīra. Latvijas prokuratūrai tika piedāvāts pārņemt šo lietu, taču tas netika darīts. Šonedēļ gan saņemti jau pierādījumi, kas ļāva Misāni atzīt par aizdomās turēto Latvijā, piemērot drošības līdzekli apcietinājumu un aicināt Dāniju sievieti izdot kriminālvajāšanai Latvijā.

“Šobrīd mūsu rīcībā nav oficiālas informācijas [no Dānijas], taču ceram uz pozitīvu atrisinājumu un Dānijas puses labvēlīgu lēmumu izdot viņu Latvijai,” saka Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Patlaban nav skaidrs, kāds sods Misānei Latvijā draudētu, taču viņu tur aizdomās par tiesas sprieduma pārkāpšanu attiecībā uz bērna saskarsmes tiesībām, krāpšanu un nelikumīgām darbībām ar svešu maksāšanas līdzekli.

Paralēli Ģenerālprokuratūras darbībām Latvijas valdība vērsusies ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, vienlaikus lūdzot pagaidu noregulējumu – liegt Misānes izdošanu Dienvidāfrikai. Sūdzībā argumentēts, ka vairākas nevalstiskās organizācijas ieslodzījuma vietās Dienvidāfrikā konstatējušas necilvēcīgus apstākļus, iespējamu seksuālu vardarbību un spīdzināšanu.

Iespējams gan, visas iespējas Dānijā vēl nav izsmeltas. Misānes māsa informēja, – saņemtas ziņas no advokāta, ka lēmums par izdošanu īslaicīgi apturēts. Iespējams, tas saistīts ar Latvijas Ģenerālprokuratūras vēstuli. “Es šodien jautāju tieši to savam advokātam – vai ir 100%, ka Kristīne tiks atgādātā mājās? Viņš teica – tikai tad, kad viņa būs lidmašīnā, zināsim, ka ir 100% garantija,” TV3 Ziņām norāda Misānes māsa Mārīte Batraka.

Pēc Misānes māsas teiktā, rītdien esot gaidāma tiesa, kas lems par Kristīnes apcietinājuma pagarinājumu. Gadījumā, ja Misāni tiešām izdotu Latvijai, nepieciešamo dokumentu sagatavošana varētu prasīt vismaz divas nedēļas.

Jāpiebilst, ka TV3 Ziņas šodien uzrunāja arī Misānes civilvīra Johana Groblera advokātu Latvijā paust komentāru par strīdu starp abiem vecākiem, taču tas tika atteikts. Lai atbildīgas iestādes darot savu darbu, norādīja viņa pārstāvis.
10 komentāri