Par vairākiem simtiem miljoniem eiro plāno atpirkt skandināvu kompānijām piederošās Latvijas mežu platības

6 komentāri
Par vairākiem simtiem miljoniem eiro plāno atpirkt skandināvu kompānijām piederošās Latvijas mežu platības
Foto: f64

Divi lielākie privātie Latvijas mežu īpašnieki – Skandināvijas kompānijas “Bergvik Skog” un “Foran Real Estate” – informējuši Zemkopības ministriju par plāniem pārdot savus īpašumus un pamest Latvijas tirgu.

Meža nozares eksperti prognozē, ka tāpēc vēl šogad gaidāms Latvijas vēsturē lielākais īpašuma pirkšanas un pārdošanas darījums. Galvenais pretendents mežu iegādei ir akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”.

Zviedrijas kompānijas ” Bergvik Skog” plāns aiziet no Latvijas saistīts ar akcionāru lēmumu neturpināt kopīgu sadarbību un pārdot visas ārpus Zviedrijas esošos meitas kompānijas.

“Bergvik skog” Latvijā pieder 110 tūkstoši hektāru meža un nedaudz lauksaimniecības zemes. Paralēli zviedriem par nodomu aiziet no Latvijas paziņojusi arī otrs lielākais meža zemju privātais īpašnieks Latvijā – Norvēģijas kompānija “Foran Real Estate”, kura apsaimnieko 50 tūkstošus hektāru. Kompānijas pārstāvis Gundars Skudriņš telefonsarunā to pamatoja ar investīcijām nelabvēlīgo vidu, pēc tam, kad Saeima pieņēma grozījumus, kas liek, iegādājot lauksaimniecības zemi, apliecināt valsts valodas zināšanas. Abi lielākie mežu zemju īpašnieki par plāniem pamest Latviju ir informējuši Zemkopības ministriju.

Gaidāmie megadarījumi nav nekāds noslēpums meža nozarē. Viens no iemesliem, kāpēc tirgu nonākuši tiek lielas meža platībās, esot koksnes cena, kas sasniegusi vēsturiski augstāko līmeni.

Pēc Tv3 Ziņu rīcībā esošās informācijas galvenais pretendents uz mežu iegādi ir “Latvijas valsts meži”. Politisku atbalstu darījumam jau devusi par jomu atbildīgā Zaļo un zemnieku savienība.

Lai darījums notiktu, nav nepieciešami valsts budžeta līdzekļi, jo “Latvijas valsts meži” naudu varot aizņemties.

Šobrīd tirgū vidējā cena par hektāru meža zemes ir 2000 eiro. Līdz ar to, lai no skandināviem mežus atpirktu, nepieciešami ap 300 miljoniem eiro. Līdz ar to konkurenci “Latvijas valsts mežiem” varētu sastādīt tie paši Skandināvijas uzņēmumi vai pensiju fondi.  Zemkopības ministrija prognozē, ka skaidrībai par mežu iegādi jābūt līdz šī gada beigām. Ja valsts uzņēmums vienosies ar skandināviem,  lai darījumi varētu notikt, akcepts būs jādod Ministru kabinetam.

TOP komentāri

 • Broņislava Dzene ( Reinika )paldies
  +2 +2 0

  Broņislava Dzene ( Reinika )paldies

  Interesanti, par cik miljoniem šie ārzemju kungi nopirka šos mežus, ja pārdod par 300 miljoniem?
 • Olis
  +1 +1 0

  Olis

  .. nav ko tērēties un pirkt zviedru mežus, lai šamējie uzdāvina Latvijas simtgadē
 • Edvīns Lukaševičs-Lācis
  +3 +1 -2

  Edvīns Lukaševičs-Lācis

  manuprāt kad pārdod mežu, tad valstij ir pirmpirkuma tiesības. Tātad skandināvi ir sapirkuši šīs platības un valsts nav izmantojusi iespēju nopirkt šos mežus pa sākumsummu. Tagad protams par visu kārtīgi tiks pārmaksāts. Varbūt drīkst uzzināt kas aiz tā visa stāv, kura vadībā tas viss notiek?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl