Par spīti ZZS un “Saskaņas” pretestībai, Saeimas komisija sāk skatīt “ātro kredītu” ierobežojošo likumu

0 Komentāru
Par spīti ZZS un “Saskaņas” pretestībai, Saeimas komisija sāk skatīt “ātro kredītu” ierobežojošo likumu
Foto: Edijs Pālēns/LETA

Ar trešo piegājienu Saeimas Tautsaimniecības komisijai tomēr izdevies atbalstīt grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas būtiski ierobežos ātro kreditēšanu Latvijā.

Pēdējās divas reizes uz Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdi, kurā bija jāskata pret ātro kreditēšanu vērsto likumprojektu, ieradās tikai 6 no 13 deputātiem. Lai sēdē būtu kvorums, bija jābūt vismaz septiņiem. Abas reizes likumradi torpedēja partijas “Saskaņa”, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), kā arī “No sirds Latvijai” frakciju deputāti, kuri arī otrdien sēdi bija nolēmuši neapmeklēt.

Daudzajiem sanākušajiem ierēdņiem par pārsteigumu šoreiz septītais deputāts atradās ZZS līdera Armanda Krauzes personā. Līdz ar to pēc mēneša ilgas dīkstāves komisija varēja beidzot sākt skatīt likumprojektu, kas paredz astoņkārtīgi samazināt maksimālo kredītprocentlikmi dažādiem kredītiem un pret kuru ir liela pretestība aizdevēju vidū.

Mēģinājumi ierobežot “ātros kredītus” Saeimā ierasti ir jūtīgs jautājums, jo daudzi šis nozares pārstāvji ir partiju atbalstītāju rindās. Arī šoreiz neiztika bez politiskām kolīzijām.

Kamēr ZZS frakcijas deputāti palīdzēja lēmumu pieņemšanu bremzēt, viena no kreditēšanas ierobežojumu kaismīgākajām aizstāvēm ir ZZS pārstāve – finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Otrdien komisija vērtēja viņas piedāvājumu ierobežot “ātros kredītus”, kas jāatdod mēneša laikā un viena maksājumā. Statistika liecina, ka šos aizņēmumus ir visgrūtāk atdot.

Sēdē tika nolemts, ka kredītā, kas jāatdod vienā maksājumā, nedrīkst aizdot vairāk par 215 eiro, bet atdošanas termiņu nevarēs pagarināt vairāk kā divas reizes. Izskanēja gan bažas, vai rezultātā cilvēki neizvēlēsies kredītus ar ilgāku atdošanas termiņu.

Saeimas deputāts Anrijs Matīss:

Izskatās, ka šis, tieši otrādi, vairāk lobēs “ātro kredītu” devējus, ļaus vairāk viņiem nopelnīt, jo cilvēkam būs jāaizņemas uz ilgāku termiņu, kas viņam varbūt nemaz nav vajadzīgs.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola:

Šie līdzekļi parasti tiek izmantoti vai nu citu kredītu atdošanai, vai nu pārtikas vai sadzīves preču iegādei. Principā šie līdzekļi tiek noēsti. Tāpēc politiski būtu atbildīgi ierobežot šādu aizņemšanās iespēju, zinot, ka cilvēks, visticamāk, šo naudu vienkārši iztērē.

Likumprojekts otrdien tika vienbalsīgi atbalstīts, taču galvenā cīņa par to gaidāma Saeimā, kas likumprojektu varētu skatīt septembrī. Tā autori gan pauž bažas, ka, ja to neizdosies pieņemt līdz Saeimas vēlēšanām oktobrī, visticamāk, iecere ierobežot kreditēšanu netiks īstenota.

0 Komentāru