Par spīti ECB brīdinājumiem, Saeima atbalsta Latvijas Bankas prezidenta impīčmenta procedūru likumdošanā

2 komentāri
Par spīti ECB brīdinājumiem, Saeima atbalsta Latvijas Bankas prezidenta impīčmenta procedūru likumdošanā
F64

Saeimas deputāti konceptuāli atbalstījuši grozījumus Latvijas Bankas likumā, kas paredz samazināt Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu, kā arī atvieglot viņa atbrīvošanu no amata.

Reaģējot uz Ilmāra Rimšēviča aizturēšanu, partija “Vienotība” rosināja paplašināt iespējas atbrīvot centrālās bankas prezidentu no amata līdz tiesas spriedumam, ja viņam izvirzītas apsūdzības vai noteikts aizdomās turētā statuss.

Pašreizējais regulējums bankas vadītāju padara faktiski neaizskaramu līdz notiesājošam tiesas spriedumam. Saeimas vairākums atbalstīja ierosinājumu mazināt centrālās bankas vadītāja neaizskaramību, un tas notika, par spīti Finanšu ministrijas brīdinājumam, ka pret to būs Eiropas Centrālā banka (ECB), kas ļoti iestājas par jebkura sava locekļa neatkarību.

“Pirmais politiskais fiasko bija saistībā ar Rimšēviča kungu, mēs lūdzām no Saeimas tribīnēs, lai viņš atkāpjas, redzam, kas notiek, viņš ir vērsies ES tiesā pret valsti. Atbalstot šo likumu piedāvātājā redakcijā, ECB ļoti daudzas normas neakceptēs, un tas būtu otro reizi mums politiski ne pārāk glaimojoši,” saka Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS).

Grozījumi likumā par Latvijas Banku paredz arī no sešiem līdz pieciem gadiem saīsināt Latvijas Bankas prezidenta un padomes locekļu pilnvaras. Tāpat likumā ierakstīts, ka viena un tā pati persona banku nevar vadīt ilgāk kā divus termiņus. Tāpat Bankas prezidenta amata kandidātam būs nepieciešama nevainojama reputācija.

2 komentāri