Par Raini caur rotaļām

Pievienot komentāru
Par Raini caur rotaļām

Ar rotaļām, iztēles veicināšanu un uzdevumiem – tādam jābūt 21. gadsimta memoriālajam muzejam. Tieši šādu pieeju izvēlējušies Tadenavas muzeja atjaunotāji – tā vietā, lai sausi stāstītu par latviešu dzejnieku Raini, muzejnieki nolēmuši ekspozīcijas pamatā likt rotaļu. Muzeja apmeklētāji šajā muzejā spēlēsies arī tāpēc, ka tieši ar to Tadenavas mājās Rainis ir nodarbojies.

Tadenavas pusmuižu cēla Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns. Šīs ir dzejnieka bērnības mājas – šeit mazais Jānis jeb Žaniņš, kā viņu dēvēja māsa, pavadīja dzīves pirmos trīsarpus gadus.

Rainim veltīti vairāki muzeji un katram ir savs stāsts un veids, kā tas runā ar apmeklētāju. Atjaunotais Tadenavas muzejs izvēlējies vēstīt par bērnību. Gan tāpēc, ka šeit Rainis kopā ar tēvu, māti Dārtu un māsu Līzi aizvadījis pirmās dzīves dienas, gan tāpēc, ka muzeju galvenokārt apmeklēt skolēni ekskursijās un ģimenes ar bērniem.

Rita Meinerte, Memoriālo muzeju apvienības direktore

Ņemot vērā, ka nav konkrētu faktu par to, kā šeit izskatījās un bija iekārtots, kad te 19.gs. dzīvoja Pliekšānu ģimene, mēs mēģinām dialogu ar apmeklētāju un viņa fantāzijas atraisīšanu organizēt caur spēlēm.

Muzejs ar rotaļām

Taču rotaļāšanās nav pašmērķīga – ikviena spēle rod atsauci Raiņa daiļradē vai atklāj ainas no viņa bērnības. Par galveno ceļvedi Tadenavā ir izvēlēta saule. Saules tēls caurvij Raiņa darbus, bet pirmās atmiņas par saules stariem glabā tieši šī vieta, ko dzejnieks aprakstījis savā epā ”Saules gadi”. Muzejā sauli simbolizē koka bumbiņa.

Inguna Elere, māksliniece

Pirmkārt, saule, saules simbols, aplis. Un koks – smaržīgs un dzīvs. Un ar šo bumbiņu iziet visas telpas, gūstot atbildes.

Bez koka lodītes ekspozīciju saprast grūti. Katrā telpā ar to kaut kas ir jādara. Piemēram, tēva istabā tā palīdz iztēloties kā Krišjānis Pliekšāns rēķināja, mātes istabā rokdarbu lādē ar to var izpīt jostu. Vai arī iziet labirintu pa Raiņa bērnības pieturām.

Ne-digitāli

Zīmīgi, ka šeit nemana digitālus uzziņas rīkus.

Inese Zandere, dzejniece

Mēs nolēmām, ka ļausim bērniem normāli spēlēties. Viņiem nebūs jālūr nekādos ekrānos, nebūs jābaksta, jāglauda, ar pirkstu jādzenā. Bet būs koks ar iespēju darboties ar rokām.

Muzejā vienīgie memoriālie priekšmeti ir māja un šķūnis, kā arī kristāmtrauks, kurā Rainis divu nedēļu vecumā tika kristīts. Pēc tam, kad Pliekšānu ģimene pārcēlās uz Randeni, Tadenavā Rainis vairs nekad nav atgriezies.