Par prezidenta amata kandidātu koalīcija plāno vienoties aprīlī pēc budžeta pieņemšanas

1 komentārs
Par prezidenta amata kandidātu koalīcija plāno vienoties aprīlī pēc budžeta pieņemšanas
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Koalīcijas partijas sola vienoties par kopīgu prezidenta amata kandidātu, kura vārds, visticamāk, būs zināms aprīlī pēc valsts budžeta pieņemšanas. Nacionālās apvienības (NA) un Jaunās konservatīvās partijas (JKP) piedāvāto Egilu Levitu plāno uzklausīt arī pārējie politiskie spēki. Citi uzvārdi nominācijai augstajam amatam pagaidām nav izskanējuši.

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa pilnvaru laiks beidzas 2019. gada 7. jūlijā, un partijas sākušas meklēt viņa pēcteci. Pirmdien koalīcijas partiju iknedēļas sanāksmē šis bija viens no galvenajiem dienaskārtības jautājumiem. Ar pilnu jaudu gan tam šobrīd nav plānots pievērsties. Svarīgākā esot budžeta pieņemšana.

“Valsts prezidenta vēlēšanu kandidātu iesniegšana ir paredzēta maijā. Mēs šodien esam vienojušies par zināmiem kritērijiem – ko mēs meklējam, katrs to varbūt formulēs dažādi. Es to formulēju, ka mēs meklējam kandidātu, protams, ar nevainojamu reputāciju, kandidātu, kas būtu gatavs pārstāvēt mūsu valsti starptautiski,” norāda premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Par Vējoņa ievēlēšanu par prezidentu uz vēl vienu termiņu partijas nerunā. Vienīgais kandidāts, kura vārds līdz šim izskanējis publiski, ir Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits. Viņu atbalsta NA un JKP.

“Kandidatūra, kas ir izskanējusi, Egils Levits, liekas laba kandidatūra. Mēs nemeklējam un nemeklēsim citu kandidātu, bet, protams, saprotam kolēģus, kas vēlas aptaujāt vai domāt par kādu citu. Tam ir nedaudz laiks,” teic tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

“Mēs, visi koalīcijas partneri saprotam, ka mums ir iespējas ievēlēt labu Latvijas prezidentu, ar kuru mēs varētu lepoties gan starptautiski, gan paši savu pilsoņu priekšā. Tas ir viens labs darbs, ko mēs varētu paveikt,” saka NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Ar atbalstu Levitam pārējās gan nesteidzas. Viņš tikšot aicināts uz pārrunām. “Mēs vēlamies redzēt Levita kungu, mēs noteikti viņu aicināsim. Tas, kā mēs runājām, koalīcijas pārbaudījums ir budžets, un tad starp 8. un 15. datumu mēs atgriezīsimies pie šā jautājuma,” saka “KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs.

“Mēs esam priecīgi, ka partiju starpā pastāv vienošanās par vēlmi sasniegt vienotu kandidātu. Tas būtu valsts interesēs, arī iedot lielāku mandātu ievēlētajam Valsts prezidentam, bet mēs šobrīd vēl neesam gatavi paust viedokli par vienu vai otru kandidātu,” teic VARAM ministrs Juris Pūce (AP).

Nākamo valsts prezidentu Saeima vēlēs jūnijā.