Par neatkarības atjaunošanu balsojušos deputātus saviļņo Baltā galdauta svētki Saeimā

2 komentāri
Par neatkarības atjaunošanu balsojušos deputātus saviļņo Baltā galdauta svētki Saeimā
Foto: Saeima

Saeima ir atsaukusies aicinājumam 4. maiju svinēt ar banketu pie balti klāta svētku galda. Par godu Augstākās Padomes deputātiem, kuri balsoja par neatkarības atjaunošanu, Baltā galdauta svētki parlamentā tiek rīkoti otro gadu pēc kārtas.

Bijušajam deputātam Georgam Andrejevam tas beidzot ļauj justies novērtētam Saeimas namā.

Georgs Andrejevs

Georgs Andrejevs
bijušais Augstākās Padomes deputāts

Mani ļoti patīkami tas pārsteidza pagājušo reizi. Es jutu faktiski pa visiem tiem gadiem pirmo reizi kaut kādu tādu īstu deputātu atcerēšanos, kas balsoja par neatkarību. Jo pirms tam, sēžot tur tajā buduārā aiz Saeimas zāles, drusku tāda pamestības sajūta bija. Bet, sākot ar pagājušo gadu, tas ir ļoti mainījies. Es ļoti, ļoti to novērtēju.

Atzinīgi šo tradīciju vērtē arī Romāns Apsītis, kurš ir viens no neatkarības atjaunošanas deklarācijas autoriem.

Romāns Apsītis

Romāns Apsītis
bijušais Augstākās Padomes deputāts

Es šo soli, agrāk nepieredzēto, vērtēju atzinīgi. Man patīk. Tas ir tā mīļi, sadzīviski un tā, kā latvieši būtībā lielos svētkos vienmēr ir rīkojušies.

Saviļņots ir arī bijušais deputāts Odisejs Kostanda.

Odisejs Kostanda

Odisejs Kostanda
bijušais Augstākās Padomes deputāts

Tā ir brīnišķīga tradīcija, jo tas rāda, ka tie ir tiešām balti kā dvēseles svētki mums. Tā sajūta gan 1918. gada 18. novembrī, gan 1990. gada 4. maijā, kad, vai nu balsoja par neatkarīgas valsts izveidi vai 4. maijā attiecīgi par valsts atjaunošanu, tā iekšēji bija balta, kaut apkārt bija pilnīgi melna tumsa. Valstī gan 1918. gadā, gan 1990. gadā bija svešzemju okupācijas karaspēks. Un tas gaismas stariņš, tas bija tikai mūsu sirdīs – tā cerība, ticība. Tas arī atnesa mums uzvaru. Tāpēc tas ir jāsvin pie baltiem galdautiem ar baltu dvēseles sajūtu.

Foto

Savukārt bijušajai Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai balts galdauts ir viena no bērnības atmiņām, kad viņas ģimene bija spiesta doties bēgļu gaitās.

Vaira Vīķe-Freiberga

Vaira Vīķe-Freiberga
bijusī Valsts prezidente

Redziet, kad mana māte atstāja savu Rīgas dzīvokli, tad viņa izmazgāja baltu galdautu un izstērķelēja, un atstāja to uz galda, un teica: “Ja nu mēs atgriezīsimies, tad galds būs klāts, un ja nu mums nebūs lemts atgriezties, tad tie cilvēki, kas atnāks mūsu vietā, zinās, ka te dzīvoja civilizēti cilvēki.” Un tātad, es domāju, ka balts galdauts ir sens simbols svinēšanai, cieņai, un tā ir ļoti laba ideja.

Video