Komentāri

Par Latvijas skaistāko lauku saimniecību atzīta z/s Vārpas, kas izveidota bijušā Zvārdes poligona teritorijā.

Dziļi Zvārdes poligona mežos, smilšaina ceļa malā slejas zemnieku saimniecība Vārpas. Saimnieki Valdis un Ļuba Markevici to uzcēluši no nulles. Kā smejas Valdis, pat mazāk nekā nulles – kad 90. gados atguvis senču zemi, tā bijusi tik ļoti aizaugusi, ka pat dzīvojamajam vagoniņam nebija vietas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Elektrība te pievilkta tikai, kad nodzīvoti jau desmit gadi. Un pa to laiku saimnieki jau sākuši nodoties apkārtnes izskaistināšanai. Ļuba zina nosaukt katru koku, krūmu un puķi, kas aug ap māju. Katram stādam ir arī savs stāsts, kā tas atceļojis līdz Kurzemes mežiem. Piemēram, valriekstu koki un irbeņu krūmi atvesti no dzimtās Ļvovas, Ukrainā.

Ukrainu Markevicu pāris apmeklē katru gadu, un parasti sev līdzi atvedot atpakaļ pa kādam stādam. Tikai pagājušogad izlaiduši – karš nobiedējis. Dzīvojot Zvārdē – bijušā padomju armijas poligona teritorijā – Markevici gan nekad nav bijuši tālu no militārās dzīves. Pārdzīvojuši arī bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika centienus zemniekus no poligona izmitināt. Tagad viņi bijušajos karalaukos audzē jērus.

Bioloģiski tīro ganāmpulku un krāšņos piemājas apstādījumus sargā arī aitu suņi Melānija un Maksis. Valdis gan atzīst, – šie dzīvnieki drīzāk nolaizīs nekā iekodīs, tādēļ jāalgo arī gani.

Jēriņi šogad aitām sadzimuši neparasti agri – citus gadus ganāmpulkā lielais ģimenes pieaugums notiekot ap janvāri. Tādēļ šogad īpaši rūpīgi jārēķina, lai pa ziemu neaptrūktos siens. Protams, saimniekiem ar sasniegto gribas palepoties.

Un ieguldītais darbs nav palicis nepamanīts. Vārpas konkursā atzītas par skaistākajām lauku mājām Latvijā. Apbalvojumu Markevicu pārim pasniedza konkursa patrons – Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Jāpiebilst, ka konkursā tika piešķirtas arī vairākas speciālbalvas. Piemēram, labākās jaunās saimniecības titulu saņēma Limbažu novada Lillas, kur tiek audzētas astoņas šķirnes Lavandas stādu.

Lasi vēl