Par Latvijas prezidenta amatu sola cīnīties trīs pretendenti. Labākās izredzes – Levitam

6 komentāri

Cīņā par Valsts prezidenta amatu piedalīsies, visticamāk, trīs pretendenti. Valdības koalīcijas pārstāvji augstajam amatam šodien oficiāli izvirzīja Eiropas Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, savukārt Zaļo un zemnieku savienība amatam piedāvā tiesībsargu Juri Jansonu. Savu kandidātu sola virzīt arī partijas “KPV LV” iekšējie opozicionāri. Vislabākās izredzes saņemt Saeimas vairākuma atbalstu ir Levitam, lai arī viņa ievēlēšana vēl nav droša.

Šodien ir pirmā diena, kad ikviens deputāts var oficiāli virzīt Valsts prezidenta kandidātu. Kā pirmā Saeimas kancelejā tika iesniegta Eiropas tiesas tiesneša Egila Levita kandidatūra, par kuru bija parakstījušies visu piecu koalīcijas partiju deputāti. Pazīstamais jurists esot viens no aktīvākajiem latviskas Latvijas idejas aizstāvjiem politikā.

“Viņš ir lielā mērā atbildīgs par Satversmes ievada izveidošanu, kur nostiprinātas Latvijas valsts pamatvērtības, un es sadarbībā ar viņu esmu pārliecinājies, ka tās ir arī viņa paša personīgas pamatvērtības un ka tā ir viņa dzīves misija,” saka Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pēc Raimonda Vējoņa atteikšanās kandidēt augstajam amatam nolēma nominēt tiesībsargu Juri Jansonu, kurš sevi esot pierādījis kā cīnītājs par cilvēktiesībām.

“Mēs redzam, ka viņš spēs prezentēt Latvijas valsti gan ārzemēs, gan iedziļināties iedzīvotājiem ļoti svarīgos jautājumos. Tas ir pats svarīgākais, ka amatpersonas spēj saprast, ko vēlas tauta, nevis atraujas un kaut kur dzīvo tālu prom no Latvijas un nejūt reālo situāciju,” uzskata ZZS priekšsēdētājs Armands Krauze.

Būs arī trešais kandidāts, kuru sola virzīt “KPV LV” tā sauktā Alda Gobzema grupa. “Mums būs savs kandidāts. Kurš? Šobrīd vēl neatklāšu! “KPV LV” frakcija ir informēta, bet vai virzīs, tas vairāk ir jautājums frakcijas kodolam un Atim Zakatistovam,” saka partiju pārstāvošā deputāte Linda Liepiņa.

Neoficiāla informācija liecina, ka “gobzemieši” augstajam amatam varētu virzīt deputātu no savām rindām – Didzi Šmitu. Savukārt vokālajam pedagogam Edgaram Kramiņam, par kura kandidatūru internetā tiek vākti paraksti, visticamāk, neizdosies atrast deputātu, kas varētu viņu virzīt.

Savs kandidāts nebūs “Saskaņai”, kura joprojām esot vīlusies, kā tika izgāzta partijas nominētā mācītāja Pētera Sproģa kandidatūra. “Es negribu atkal nosaukt, jo katrs vārds, ko nosauks kāds “saskaņietis”, resnais Urbis, viņam uzreiz būs zīmols, ka viņš ir sliktais. Tādā valstī mēs dzīvojam,” saka “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs.

Viņš neatklāj, par ko partija balsos, un ir pārliecināts, ka intrigas prezidenta vēlēšanas nebūs, jo koalīcija ievēlēšot Levitu. Tomēr “KPV LV” frakcija  joprojām oficiāli nav pieņēmusi lēmumu atbalstīt Levitu, un partijas deputāti par jautājumu runā nelabprāt.

Skaidru atbalstu Levitam no “KPV LV” frakcijas šobrīd pauž tikai divi deputāti – Artuss Kaimiņs un Aldis Blumbergs, līdz ar to Levits šobrīd var rēķināties tikai ar  50 balsīm, kas ir par maz ievēlēšanai. Visticamāk gan, ka bailēs par ietekmes zaudēšanu par Levitu nobalsos vairākums “KPV LV” frakcijas.