Par godu valsts svētkiem Rīgā var iepazīt “Brīvības ielas stāstus”

Pievienot komentāru
Par godu valsts svētkiem Rīgā var iepazīt “Brīvības ielas stāstus”
Foto: LETA

4. maija svinībās Rīgā paredzēta plaša svētku programma, kur iedzīvotājus un pilsētas viesi varēs apmeklēt svētku koncertus, Latvijas filmu maratonu, teātra izrādes, izstādes, bet viens no vērienīgākajiem svinību pasākumiem būs “Brīvības ielas stāsti”, informē Rīgas dome.

Pasākuma “Brīvības ielas stāsti” aktivitātes notiks no plkst.10 līdz 22 visas ielas garumā, sākot no Brīvības laukuma līdz Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam, akcentējot vairākas norises vietas – Brīvības laukumu, Esplanādi, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Dailes teātri, Vidzemes tirgu, VEF Kultūras pili un Brīvdabas muzeju.

Brīvības laukumā ikvienu aicina veidot kompozīciju “Ziedu Latvija”, klausīties Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestru defilē un pūtēju orķestru koncertu, piedalīties ziedu nolikšanas svinīgajā ceremonijā, vērot “Jauno Jāņu orķestra” un grupas “Iļģi” muzicēšanu un apmeklēt vakara koncertu “Brīvības pieturas”. Tajā uzstāsies solisti Elza Rozentāle, Jolanta Strikaite-Lapiņa, Daumants Kalniņš, Juris Jope, Zigfrīds Muktupāvels, grupa “Rikši”, aktieri Gints Grāvelis, Gints Andžāns, koris “Maska” un diriģents Jānis Ozols. Koncertu vadīs aktieris Artūrs Skrastiņš.

Šajā dienā pasākuma apmeklētāji varēs doties ekskursijā ar īpašu – 100. autobusu pa maršrutu Esplanāde-Brīvdabas muzejs-Esplanāde un brauciena laikā iepazīt Brīvības ielas vēsturi – īpaši sagatavotā stāstījumā būs iespējams uzzināt interesantus vēsturiskus faktus par zīmīgākajiem notikumiem, kas saistās ar Brīvības ielu. Autobuss kursēs no plkst.10 līdz plkst.17 vidēji divas līdz trīs reizes stundā.

Arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā būs iespēja izzināt Latvijas valsts simtgades vēsturi, apmeklējot izstādi “Latvijas gadsimts”. Savukārt vairākās vietās pilsētvidē visas Brīvības ielas garumā būs izvietoti stendi, kur ikviens interesents varēs iepazīt laikabiedru atmiņas par Brīvības ielu un notikumiem tajā.

No plkst.12 līdz 18 pasākuma laikā norisināsies Brīvības ielas forums, kurā interesenti varēs apmeklēt lekciju, diskusiju un sarunu teltis. Esplanādes teltī varēs tikties ar apzinātības pasniedzēju Ansi Jurģi Stabingi, filozofu Arti Sveci un politologu Ivaru Ījabu, savukārt forumā pie Dailes teātra apmeklētājus gaidīs izglītības programmas “Iespējamā misija” dalībnieki, raidījuma “Ielas garumā” veidotāja Lilita Eglīte, pedagoģijas zinātniece – pētniece Zanda Rubene, urbāniste Evelīna Ozola. Šajās abās foruma norises vietās sarunu starplaikos muzicēs tautā iemīļoti mūziķi. Forums risināsies arī pie VEF kultūras pils, kur iedzīvotāji varēs tikties ar antropologu Viesturu Celmiņu, pilsētplānotāju Neilu Balgali, ekonomisti Ņinu Lindi, zaļā dzīvesveida pārstāvi Artūru Jansonu un mediķi Pēteri Urtānu.

Jaunieši, ģimenes ar bērniem un ikviens jauno tehnoloģiju atbalstītājs gaidīts pie VEF Kultūras pils, kur būs tehnisko inovāciju darbu izstāde, meistarklases, lekcijas, nākotnes tehnoloģiju paraugdemonstrējumi un izklaide kopā tehnoloģiju kompānijām, kā arī ar pašmāju un ārvalstu mūziķiem, grupām un solistiem.

Turpretī tautas tradīciju izzinātājus gaidīs Brīvdabas muzejā, kur bērni kopā ar vecākiem varēs iesaistīties radošajās darbnīcās, klausīties lekcijas, piedalīties sarunās par tautastērpu, kā arī klausīties tautas mūzikas grupu sniegumu un iet rotaļās. Ieeja Brīvdabas muzejā šajā pasākumā ir bez maksas.

Pasākumā “Brīvības ielas stāsti” apmeklētājiem būs iespēja noskatīties arī vairākas teātra izrādes. Esplanādē būs trīs izrādes bērniem “Karnevāls un kartupeļu salāti”, “Vai otra grupa mani dzird?”, “Kā saule gadījās?”, kā arī darbosies leļļu meistarklases. Savukārt Vidzemes tirgū būs skatāma “Dirty Deal Teatro” izrāde pieaugušajiem “Latvijas plānošanas institūts”.

4.maijā sabiedriskais transports Rīgā būs bez maksas.

1990.gada 4.maijā Latvijas PSR Augstākā Padome (AP) pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, ar kuru atjaunoja 1922.gadā pieņemto Satversmi un 1940.gada 17.jūnijā notikušo PSRS armijas ienākšanu Latvijā deklarācija pasludināja par starptautisku noziegumu.

Ar šo lēmumu AP atjaunoja Latviju kā neatkarīgu, demokrātisku valsti un noteica valsts varas “de facto” atjaunošanai pārejas periodu, kas beidzās ar Latvijas Republikas 5.Saeimas sasaukšanu.