Par godu Latvijas simtgadei taps 16 jaunas pilnmetrāžas filmas

Pievienot komentāru
Par godu Latvijas simtgadei taps 16 jaunas pilnmetrāžas filmas
FOTO: LETA

Latvijas lielā jubileja, simtgade, solās būs jaunām filmām bagāta. Uz 2018. gadu ar valsts atbalstu taps vairākas spēlfilmas, dokumentālās un animācijas filmas – kopskaitā tās būs 16.

Šī būs kā dāvana Latvijas tautai, un nozares eksperti pauž gandarījumu, ka šis būs vērtīgs pienesums Latvijas kinematogrāfam.

Par godu Latvijas simtgadei taps 16 jaunas pilnmetrāžas filmas. Kopumā pieteiktas bija 37, un žūrijā divās kārtās izvēlējās, kurām iecerēm piešķirt finansējumu. Starp šīm 16 spēlfilmām ir gan latviešu literatūras ekranizācija, gan vēsturiskas filmas, gan mūsdienu un nesenās pagātnes stāsti. Vairākas filmas domātas bērnu un jauniešu auditorijai.

Mērķis nebija nedz eksperimentālu, nedz mākslinieciski provokatīvu darbu veicināšana. Bet gan filmu programma, kas būtu pieejama un saprotama plašam publikas lokam.

Starp filmu veidotājiem manāmi zināmu un mazāk zināmu režisoru vārdi. Piemēram, mākslas filmu kategorijā taps jauna Vara Braslas filma, Dāvis Sīmanis pieskarsies sāpīgai tēmai – Otrajam pasaules karam un holokaustam. Pēc Vizmas Belševicas stāsta motīviem top filma Bille, bet ekranizāciju piedzīvos Anšlava Eglīša populārais literārais darbs Homo Novus.

Kopumā taps sešas mākslas filmas. Savukārt starp astoņām dokumentālajām filmām viena ir veltīta latviešu strēlniekiem, cita vēstīs par Brīvības pieminekļa autoru – tēlnieku Kārli Zāli, savukārt Ivara Selecka filma Turpinājums būs par Latvijas nākotni no bērnu skatpunkta.

Filmā septiņi bērni septiņās dažādās Latvijas vietās sāk skolas gaitas, un iecerēts ka filma turpināsies ik pēc septiņiem gadiem.

Savukārt bērnus iepriecinās divas jaunas animācijas filmas. Visus pieteiktos projektus vērtēja ekspertu komisija, kura nenoliedza, ka uzdevums nebija no vieglākajiem.

Jāņem vērā, ka tas ir simtgades projekts. Nedomāju, ka visām filmām jābūt patētiskām. Ne par to stāsts, jābūt dažādībai. Mēs tomēr svinēsim simtgadi.

Filmu tapšanai atvēlēti vairāki nekā 7 miljoni eiro.

Video: