Par darba drošību atbildīgā darbiniece noliedz sev izvirzītās apsūdzības Zolitūdes traģēdijas krimināllietā

1 komentārs
Par darba drošību atbildīgā darbiniece noliedz sev izvirzītās apsūdzības Zolitūdes traģēdijas krimināllietā
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Veikalu tīkla “Maxima Latvija” bijusī vecākā darba drošības speciāliste Inna Šuvajeva noliedz Zolitūdes traģēdijas krimināllietā viņai inkriminētās apsūdzības darba drošības noteikumu pārkāpšanā.

Viņa skaidroja, ka šajā veikalu tīklā strādāja no 2010. gada. Viņa esot aktīvi strādājusi pie tā, lai pilnveidotu veikala darba drošības sistēmas, piemēram, iztulkojot darba drošības instrukcijas arī krievu valodā, lai nodrošinātu to, ka visi darbinieki pēc iespējas labāk saprot instruktāžas.

Šuvajeva vairākkārtīgi akcentēja, ka traģēdijas dienā darbinieki rīkojušies atbilstoši instruktāžai, jo “neviens normatīvais akts neparedz ēkas evakuāciju viltus trauksmes gadījumā,” viņa uzsvēra tiesai.

Komentējot traģēdijas dienu, Šuvajevai aizlūza balss, un viņai vairākas reizes bija nepieciešams uz īsu brīdi pārtraukt liecību sniegšanu, taču viņa norādīja, ka par traģēdiju uzzinājusi ap plkst. 18.00 un uzreiz devusies uz notikuma vietu, kur pavadījusi visu nakti.

Savu liecību noslēgumā Šuvajeva sacīja, ka saprot sabiedrības vēlmi, lai par traģēdiju tiktu notiesāti pēc iespējas vairāk cilvēku, taču viņa tic, ka tiesa lems taisnīgi.

Pēc liecību sniegšanas Šuvajeva atteicās no iespējas atbildēt uz procesa dalībnieku jautājumiem.

Nākamā tiesas sēde paredzēta 1. novembrī plkst. 10.00.

Jau vēstīts, ka tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013. gada 21. novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai – izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī “Maxima” darbiniece Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.