Par asiņainajiem 1991. gada 13. janvāra notikumiem Lietuvas tiesa paziņo spriedumu pirmajiem apsūdzētajiem

0 Komentāru

Viļņas apgabaltiesa 1991. gada 13. janvāra lietā trešdien atzina par vainīgiem kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci bijušo Padomju Savienības aizsardzības ministru Dmitriju Jazovu un bijušo padomju Valsts drošības komitejas (VDK) virsnieku Mihailu Golovatovu.

Tiesa aizmuguriski piesprieda Jazovam desmit gadu, bet Golovatovam – 12 gadu ieslodzījumu. Tiesa turpina pasludināt spriedumu arī citiem apsūdzētajiem.

Apsūdzības kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci lietā izvirzītas 67 Krievijas Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņiem, tai skaitā augstām toreizējās Padomju Savienības Komunistiskās partijas, Aizsardzības un Iekšlietu ministriju, VDK un to militarizēto struktūrvienību amatpersonām. Lielākā daļa no viņiem tiek tiesāti aizmuguriski.

Mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto Lietuvas varu, kas 1990. gada martā bija paziņojusi par valstiskās neatkarības atjaunošanu, īpašās padomju karaspēka vienības 1991. gada 13. janvārī ar spēku ieņēma Viļņas televīzijas torni, Preses namu, Televīzijas un radio komiteju un objektus citās Lietuvas pilsētās. No lodēm un zem tanku kāpurķēdēm pie televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki, tika nodarīts smags kaitējums 31 cilvēka veselībai un kopumā cieta vairāk nekā tūkstotis cilvēku. Pateicoties lietuviešu nevardarbīgajai pretestībai, izdevās noturēt parlamenta ēku, ko sargāja desmitiem tūkstošu cilvēku, un saglabāt Lietuvas valstiskumu.

0 Komentāru