Par 2020. gada kukaiņiem izvēlētas ziedmušas

1 komentārs
Par 2020. gada kukaiņiem izvēlētas ziedmušas
IMAGO / SCANPIX

Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par “Gada kukaini 2020” ir izvēlējusies ziedmušu dzimtu. Parasti par gada kukaini tiek izraudzīta viena konkrēta suga, tomēr šī ir otrā reize vēsturē, kad gada simbola gods ir ticis uzreiz veselai kukaiņu dzimtai, informē Latvijas Entomoloģijas biedrībā (LEB).

Pašlaik Latvijā ir zināma 301 ziedmušu suga. Tās ir vidēji lielas un lielas (6-15 milimetri) mušas, kas parasti krāsotas spilgtās krāsās. LEB skaidroja, ka daudzas sugas ir izcils mīmikrijas piemērs, ar savu krāsojumu un uzvedību perfekti atdarinot lapsenes, bites un kamenes. Atšķirībā no šiem dzēlējplēvspārņiem, ziedmušām vēdera galā nav dzeloņa un tās ir cilvēkam pilnībā nekaitīgi kukaiņi.

Izvirzot ziedmušas par Gada simbolu, biedrība vēlas akcentēt pašlaik aktuālo apputeksnētāju kukaiņu daudzveidības saglabāšanas jautājumu, ko pērn ir aktualizējis arī Eiropas Parlaments. Papildus, šis gads ir pasludināts par Starptautisko augu veselības gadu, un arī šajā kontekstā ziedmušām ir būtiska nozīme, jo daudzas no tām ir nozīmīgi augu kaitēkļu dabiskie ienaidnieki, savukārt atsevišķas citas ziedmušu sugas pašas ir uzskatāmas par augu kaitēkļiem.

Tāpat Latvijas Entomoloģijas biedrība cer pievērst plašāku dabas vērotāju un fotogrāfu uzmanību šiem interesantajiem kukaiņiem, ikvienam dodot iespēju ar saviem ziedmušu novērojumiem sniegt ieguldījumu Latvijas ziedmušu izpētē.