Par 13. Saeimas priekšsēdētājas amatu cīnīsies Mūrniece un Beitenere-Le Galla

3 komentāri
Par 13. Saeimas priekšsēdētājas amatu cīnīsies Mūrniece un Beitenere-Le Galla
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Ņemot vērā, ka sarunas par jaunas valdības veidošanu nonākušās strupceļā, šobrīd uzmanība vērsta parlamenta virzienā, kuram jau pēc četrām dienām jāsanāk uz pirmo sēdi.

Deputātu pirmais uzdevums būs ievēlēt Prezidiju. Šobrīd uz Saeimas priekšsēdētāja amatu pretendē divas politiķes – esošā Saeimas spīkere Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) un Jaunās konservatīvas partijas pārstāve Dagmāra Beitenere-Le Galla.

Saistībā ar Prezidija vēlēšanām tiek apspriesti divi scenāriji – ar tehnisko un jauno Prezidiju. Ja jaunās partijas nespēs vienoties, vecās partijas ir gatavas apstiprināt esošos četrus Prezidija locekļus – priekšsēdētāja biedrus Inesi Lībiņu-Egneri un Gundaru Daudzi, Saeimas sekretāru Andreju Klementjevu un spīkeri Ināru Mūrnieci.

Savukārt Saeimā netikušā sekretāra biedra Gunāra Kūtra vieta paliktu tukša.

“”KPV LV” neatbalstīs, kas jau te kuluāros skan, vecā Prezidija atstāšanu. Ir jauna Saeima, jaunas sejas un Saeimas seja ir Prezidijs,” šai iecerei oponēja 13. Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (“KPV LV”).

Tikmēr 13. Saeimas deputāts Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) norādīja, ka “Prezidijs ir Saeimas organizācijas instruments un tajā ir jābūt pārstāvētām lielākajām partijām, lai tās var vienoties par darba organizāciju”. Izslēdzot tās ārā, neesot iespējama vienošanās, taču īslaicīgi šāda situācija varot būt.

Ja jaunās partijas spēs pārvarēt domstarpības, prognozējams jauns Prezidijs. Šādā gadījumā uz spīkera amatu ir divas kandidātes: esošā Saeimas vadītāja Mūrniece, kuru amatam virza NA un JKP pārstāve Dagmāra Beitnere-Le Galla. JKP gan saprot, ka vienlaikus nevar pretendēt gan uz valdības, gan Saeimas vadītāju amatiem, tāpēc ir īpašs plāns gadījumā, ja Raimonds Vējonis nākamo valdību uzticēs veidot Jānim Bordānam (JKP).

Dagmāra Beitnere-Le Galla
13. Saeimas deputāte (JKP)

Mums ir principiāli svarīgi, lai Bordāna kungs būtu nominēts Ministru prezidenta postenim un, ja tas notiks, esmu pilnīgi gatava, ka mani izvēlē no spīkera krēsla.

Beitneres-Le Gallas izredzes kļūt par nākamo valdību atkarīgas no Bordāna lēmuma – piekrist strādāt kāda cita premjera valdībā. Tā kā šobrīd šāda iespēja tiek vērtētā kā maz ticama, Saeimas kuluāros lielākas izredzes tiek dotas Mūrniecei.

Ināra Mūrniece
Saeimas priekšsēdētāja (NA)

Jautājums, kādā veidā partijas vēl vienosies, ir atvērts. Vienotu atbilžu šajā situācijā nav. Laiks vēl ir, bet es pieļauju iespēju, ka vienošanās tiks panākta pēdējā brīdī pirms balsojuma.

Pret Mūrnieces pārvēlēšanu gan noskaņoti “Saskaņā” – viņiem Prezidija ievēlēšanā var izrādīties ļoti svarīga loma. “Ja es runāju kā cilvēks, kas ar Ināru Mūrnieci nostrādājis četrus gadus, mums nebija nekādas domstarpības. Ja mēs runājam par Ināru Mūrnieci kā politisko partiju, manas partijas deputāti nekad neatbalstītu Ināru Mūrnieci uz spīkera vietu,” atzina 12. Saeimas sekretārs Andrejs Klementjevs (S).

Diezgan droši par savu vietu nākamajā Prezidijā var justies Artuss Kaiminš, kuru “KPV LV”, visticamāk, virzīs priekšsēdētāja biedra amatam. Partijas sola atbalstīt viņa kandidatūru par spīti tam, ka viņš vairākkārt saņēmis kolēģu aizrādījumus par deputāta statusam neatbilstošiem izlēcieniem un KNAB aizturēšanu.

“Pēc Prezidija ievēlēšanas jaunās Saeimas nākamais uzdevums būs komisiju apstiprināšana. Visticamāk, te tiks ievērota paritāte, proti, katrai no septiņām partijām būs iespēja vadīt vismaz divas komisijas,” piebilda Kaimiņš.

3 komentāri