Pampāļos, kur atrastas 145 karavīru mirstīgās atliekas, visticamāk, to ir vēl vairāk. Rakšanas darbi turpināsies

2 komentāri
Pampāļos, kur atrastas 145 karavīru mirstīgās atliekas, visticamāk, to ir vēl vairāk. Rakšanas darbi turpināsies
Foto: Regina Ločmele-Luņova

Latvijas zeme turpina atgādināt par Otrā pasaules kara šausmīgajiem notikumiem. Saldus pusē, Pampāļos, ceļa remonta laikā nesen atrastas 145 Padomju armijas karavīru mirstīgās atliekas. Pēc dokumentu noformēšanas, viņus pārapbedīs brāļu kapos. Atpazīt gan būs iespējams tikai piecus kritušos, kuriem līdzās bijuši ordeņi un medaļas. Šajā vietā rakšana vēl turpināsies, jo turpat netālu, visticamāk, atrodas vēl citu karavīru kauli.

Padomju karavīru mirstīgās atliekas tika atrastas dažus kilometrus no Pampāļu centra, zem necila vietējas nozīmes lauku ceļa, kura remontam nesen ķērusies klāt vietējā pašvaldība. Tiklīdz uzieti pirmie pīšļi, nekavējoties piesaistīta meklēšanas vienība “Leģenda”.

“Nedēļu iepriekš atrada apmēram piecas mirstīgās atliekas un tad viņi sāka tā nopietni rakt un šo svētdien atrada 145 karavīru pīšļus,” stāsta Pampāļu pagasta pārvaldes vadītājs Gints Hofmanis.

Šī nav vienīgā vieta pie šī ceļa, kur atrastas karavīru mirstīgās atliekas. Pirms 15 gadiem te izrakti 140 cilvēku pīšļi. “Tajā laikā te bija grants karjers un tad karavīri, ka gāja bojā, tad tika pieņemts lēmums apbedīt, tajā vietā, kas pieejama. Sākumā šī vieta skaitījās kā karavīru kapsēta, bet vēlāk no kartēm pazudusi,” norāda

Ar ceļa būvniekiem panākta vienošanās, ka tie pagaidām strādā objekta tālākos posmos. Savukārt vietā, kur karavīri atrasti, rakšana jāturpina, jo visi pīšļi vēl nav izcelti,” atklāj pagasta pārvaldes vadītājs.

“Viņi jau ir atrasti, ka viņi tur ir, un tas notiks tuvākā laikā. viņus pārapbedīs Pampāļos, bet tas jau laikam notiks nākamgad. Pieredze rāda, ka tas nav ātrāk kā astoņi mēneši, kamēr sakārto visus dokumentus,” skaidro sabiedriskās organizācijas “Leģenda” vadītājs Tālis Ešmits.

Viņš nešaubās, ka atrasto apbedījumu tuvumā visticamāk ir arī citas vietas, kur karavīri aprakti. Pampāļi ietilpa Otrā pasaules kara vācu ielenkumā – jeb tā saucamajā Kurzemes katlā. “Šis lauks kalpoja kā zona, pa kuru uzbruka, un pa kuru vācieši noslēdza šo ielenkumu,” norāda Ešmits.

Karavīru mirstīgās atliekas atrodas aptuveni metra dziļumā. Tam, ka tās savulaik ceļa būvniecības laikā netika atrastas, ir savs izskaidrojums. “Vienkārši ir bērta grants uz melnzemes. Viņi ir uzbēruši to ceļu un  pārbēruši pāri kapavietai. Tā ir kolhoza infrastruktūra, kas tika veidota, lai tiktu pie tiem laukiem,” norāda skaidro sabiedriskās organizācijas “Leģenda” vadītājs.

Plānots, ka karavīru izrakšana Pampāļos tiks turpināta pēc divām nedēļām.