3 komentāri

Lielākajos būvobjektos darbiniekiem, atnākot un aizejot no objekta, būs jāreģistrējas.

Jau no šīs svētdienas būvniecībā strādājošo darba laiku uzskaitīs elektroniski.

Elektroniskā darba laika uzskaite tiek ieviesta, lai mazinātu tā dēvētās aplokšņu algas.

Būvkompānijas ”Merks” pārstāvis demonstrē, kā darbojas viņu ieviestā darba laika elektroniskās uzskaites sistēma. ”Merks” ieviestajā sistēmā darbinieks tiek atpazīts pēc pirksta nospieduma, taču serverī saglabājas cilvēkam piešķirtais unikālais kods, nevis pirksta nospiedums.

“Merks” pārstāvis norāda, ka viņi pārbaudīja vairāku veidu sistēmas un šī, viņuprāt, izrādījās lietotājiem visērtākā. Vēl arī to nav iespējams apmānīt.

Var šķist, ka cilvēks var itin viegli paspraukties gar turniketu vai vispār ielīst pār sētu. Taču tam nav jēgas, jo tad sistēmā darba stundas neuzskaitīsies un par dienas algu iešmaukušais darbinieks var aizmirst.

Šāda veida iekārtām, kas reģistrē darbiniekus, sākot un beidzot darba dienu, no šīs svētdienas jeb 1. oktobra ir jāuzstāda visos būvobjektos, kuru kopējā summa pārsniedz vienu miljonu eiro. Tāpat šādām iekārtām jābūt 3. grupas būvlaukumos, piemēram, kur būvē dzīvojamās ēkas vairāk nekā 5 stāviem, automaģistrāles vai sabiedriskās būves, kur varēs uzturēties vairāk par simts cilvēkiem.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks norāda, ka darba laika uzskaites ieviešanu rosināja paši būvnieki. Tas ir īpašs gadījums, kad nozares dalībnieki paši vēlas ierobežojumus.

Ierēdņu aprēķini liecina, ka ik gadu darba laiku manipulāciju dēļ būvniecības nozare Valsts kasē neiemaksā aptuveni simts miljonus eiro. Taču plānots, ka nākamgad pēc sistēmas ieviešanas Valsts kase papildus iegūs vien 13,8 miljonus eiro. Pašlaik summa tik neliela, jo paredzams, ka sākotnēji sistēma nedarbosies ar pilnu jaudu.

Darba laika uzskaites ieviešanu un atskaites uzraudzīs Valsts ieņēmumu dienests. Lai arī sistēma jāievieš jau 1. oktobrī, iesaistītajām pusēm vēl jāvienojas par to, kāda ir atbildība par prasību neizpildi.

Tas nozīmē, ja nu gluži 1. oktobrī elektroniskā darba laika uzskaite kādā objektā vēl nebūs ieviesta, komersantam sodu vēl nepiemēros. Ierēdņi uzskata, ka paies vismaz gads, līdz elektroniskā darba laika uzskaite sāks strādāt ar pilnu jaudu.

TOP komentāri

 • Jevgenijs.
  0 0 0

  Jevgenijs.

  Doma laba.Stradaju ceļubūve un gribeetos lai ceļš uz un no objekta ka arii vrsstundas tiktu apmaksatas.
 • Andris Jansons
  0 0 0

  Andris Jansons

  Kāds nopelnīs uz šo "nepabeigto" sistēmu tirdzniecību. Neredzēju pilnībā nekādu saikni ar aplokšņu algām. Būvnieks redzēs, ka strādāja 8 stundas un tāpat maksās uz rokas. Principā šādas sistēmas uzturēšana radīs papildus izdevumus, kas principā pastiprinās ēnas ekonomikas īpatsvaru.
 • Janis Jersovs
  0 0 0

  Janis Jersovs

  Tas jau nav nekas jauns un mazina krāpšanos strādnieku stundu aprēķinos.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl