Cēsu baznīcas jumtā atrod atstātu vēstījumu

Pievienot komentāru
Cēsu baznīcas jumtā atrod atstātu vēstījumu
JĀNIS EGLĪTIS, TV3 ZIŅAS

Pravietisku un simbolisku vēstījumu uzgājuši Cēsu Svētā Jāņa baznīcas jumta rekonstruētāji. Pirms vairāk nekā 40 gadiem gravējumu ar okupētajā Latvijā aizliegtajiem vārdiem “Dievs, svētī Latviju!” tur atstājuši tagad pazīstami cilvēki, viņu vidū mūziķis Haralds Sīmanis un politiķis Arvīds Ulme.

Par spīti tam, ka baznīcas jumta atjaunošanas darbi pagāja rūpīgā VDK uzraudzībā un dažu iesaistīto vārdi atrodami publiskotajā VDK aģentu kartotēkā.

“Ja putni nelidotu, debesis nebūtu. Palieciet sveiki un turpiniet augstāk! Dievs, svētī Latviju!” Šo simbolisko vēstījumu, kas datēts ar 1977. gadu, tātad – laiku, kad Latvijā bija padomju vara, atrada Cēsu Svētā Jāņa baznīcas jumta remontdarbu laikā.

TV3 ziņām izdevās satikties ar vēstījuma autoriem. 70. gadu vidū Cēsu baznīcā caur jumtu zēģelēja vējš, lija lietus, bija bažas, ka iznīcībai lemtas senās ērģeles. Kopš torņa rekonstrukcijas bija pagājuši 113 gadi. Padomju vara draudzei uzstādīja ultimātu – salabot jumtu, vai arī baznīcu atņems un pārveidos par koncertzāli. Draudze vērsās pēc palīdzības.

Patriotiski noskaņotie darba rūķi, no kuriem jumiķa pieredze bija tikai šobrīd labi zināmajam mūziķim Haraldam Sīmanim un viņa tēvam, baznīcu trīs gadu laikā tiešā un pārnestā nozīmē paglāba. Pabeidzot darbus, zem krusta zelta bumbā tika paslēpts piemiņas vēstījums nākamajām paaudzēm, bet uz zibens novedēja iegrebti vārdi “Dievs, svētī Latviju!”.

Baznīcas tornī joprojām atrodama istabiņa, kura palikusi tāda, kādu to meistari atstāja 1978. gadā.

Remontdarbos piedalījās arī dzejnieks Valdis Attāls. Viņa vārds uz vēstījuma nav atrodams, jo darba nodošanas laika bija aizsūtīts uz lēģeri Hantimansiskā, kur izcieta sodu par bandītismu un pretvalstisku rīcību.

Čeka meistariem elpojusi pakausī visu remontdarbu laiku. Regulāri saukti uz nopratināšanām.

Kā liecina nesen publiskotie “čekas maisi”, Ulme par čekas aģentu savervēts laikā, kad notika baznīcas remontdarbi. “Čekas maisos” atrodams arī Valdis Atāls. Viņš atzīst, ka savervēts lēģerī, jo pretējā gadījumā no tā nebūtu atgriezies dzīvs. Viņš uzskata, ka Sīmanim, kuram pateicoties, Cēsu baznīcu savulaik izdevās izglābt, lai tagad varētu atjaunot, valsts ir parādā triju zvaigžņu ordeni.