Komentāri

Jaunievēlētais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis jau ir paziņojis, ka plāno turpināt dzīvot Pārogrē, daudzstāvu nama dzīvoklī, bet Jūrmalas rezidenci izmantot vien nepieciešamības gadījumos. 

Pagalmā laiski pastaigājas kaķis, dārzā zied pašu stādītas puķes. Uzgrilēt gaļu un ieturēt maltīti pie lielā koka galda un soliem, šis lauku miers un klusums baudāms pie jaunievēlētā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa daudzdzīvokļu mājas Pārogrē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Arī kaimiņi savā starpā ir draudzīgi. Apsveikt Vējoni viņi devušies uzreiz pirmajā vakarā pēc ievēlēšanas. Un ir par ko, jo palīdzīgu roku kaimiņiem jaunievēlētais prezidents nekad nav atteicis.

Prezidenta kaimiņiene Lonija

Puķes sastāda, sakopj puķes, viss tik skaisti, kokus stādīja, bērzus. Un tā kundze ravē dobes.

Šo vietu Vējonis nav gatavs mainīt pret rezidenci Jūrmalā, kura pienākas valsts pirmajai personai saskaņā ar likumu.

Skats uz jūru ir tas, ko var redzēt no Valsts prezidenta Jūrmalas rezidences loga. Taču, neskatoties uz to, ēka jau četrus gadus stāv tukša. VP Andris Bērziņš tajā nav pat viesojies.

Atšķirībā no Ogres, Jūrmalā valda klusums un pamestības sajūta. Mājas pārvaldnieks rezidenci aprauga regulāri. Telpas vēl aizvien glabā dažādas ekstras, kas šeit tapa pirms Valda Zatlera ievākšanās, kad rezidence piedzīvoja remontu nepilnu trīs miljonu eiro vērtībā. Ūdens neplūst arī pa 12 000 eiro vērto ūdens sienu.

Zāle, kurā prezidents var uzņemt viesus, ir tukša, mēbeles ir apklātas, pie klavierēm neviens sēdējis nav sen. Tā kā tukšas mājas mēdz degradēties, pārvaldnieks gādā, lai vajadzīgais ik pa laikam tiktu uzlabots.

Kosmētiski uzlabojumi nepieciešami arī augšstāvā, kur Zatlera dēla bijušajā istabā tecējuši griesti. Četru gadu laikā viesi šeit uzņemti divas reizes. Promejot nav skaidrs, kad atkal zālē atkal tiks ieslēgta gaisma.

Bez kopšanas nedrīkst atstāt arī plašo teritoriju ap rezidenci.

Ikdienā Jūrmalas rezidencē strādā arī dārznieks. Ja darbi netiktu veikti tad dārzs četru gadu laikā būtu aizaudzis.

Jūras klimats dara savu. No tā un putekšņiem fasāde iegūst zaļu krāsu. Tā četru gadu laikā mazgāta jau divas reizes. Galvassāpes mēdz sagādāt arī sēta, kas ir jūras pusē.

Rezidencē jūtama pamestības sajūta. Norūsējis ir pat basketbola grozs, kurā savulaik bumbu meta Zatleru dēls Kārlis.

Rezidences īpašnieks, Valsts nekustamie īpašumi, nomas maksu par ēku no Bērziņa kancelejas nesaņem saskaņā ar 2011.gadā noslēgto līgumu. Zatlera kanceleja par rezidenci mēnesī maksāja 21 000 eiro, bet Bērziņa kanceleja sešas reizes mazāk – tikai komunālos un uzturēšanas izdevumus jeb aptuveni 3500 eiro mēnesī.

Kanceleja uzsvērusi – tā kā Bērziņš nedzīvo rezidencē, ietaupīta valsts nauda. Taču tam nepiekrīt Valsts nekustamo īpašumu valdes loceklis. Viņš skaidro, ka līdz ar nomas maksu iestāde atgūst remontā ieguldītos miljonus.

Bērziņa kancelejas noslēgtais līgums līdz 1.augustam būs jāpārskata Vējoņa kancelejai. Līgumā patlaban paredzēts, ka noma par rezidenci jāsāk maksāt ne vēlāk kā 2016.gadā. Maksāt tikai daļu no nomas, ja gadījumā tiek izmantota tikai daļa no ēkas, neesot iespējams, uzsver Andrejs Milzarājs.

Rezidencei pēc Zatlera četriem prezidentūras gadiem un vēl četriem dīkstāves gadiem vajadzīgs kosmētiskais remonts. Šī iemesla dēļ pieaugs arī nomas maksa, neslēpj valsts akciju sabiedrības pārstāvis.

Cik remonts varētu maksāt nekustamie īpašumi nesaka, bilstot, ka daudz kas būs atkarīgs no jaunā prezidenta prasībām, kas savulaik bija “klupšanas akmens” Zatleram.

Uzreiz pēc ievēlēšanas Raimondam Vējonim pie sāniem bija apsargi. Tagad viņiem par valsts pirmās personas drošību jārūpējas diennakti, lai kur viņš atrastos. Cilvēki, kas gadiem saistīti ar drošības jautājumiem, neslēpj, ka apsargiem prezidenta izvēle dzīvot daudzdzīvokļu mājā sagādās galvassāpes.

Šaurā dzīvoklī apsargiem vietas nebūs, var nākties garās stundas pavadīt kāpņutelpā, sarežģījumus raksturo bijušais kārtības policijas priekšnieks.

Iespējams, tieši šā iemesla dēļ daudz skaļāk nekā citas reizes atļaujas runāt arī par prezidenta drošību atbildīgā Militārā policija.

Par to, kur būtu jādzīvo valsts pirmajai personai, savs viedoklis ir arī etiķetes zinātājiem.

Aija Strautmane skaidro, ka valsts protokols Jūrmalas rezidenci paredzējis kā vietu, kur Valsts prezidentam ar augstiem viesiem risināt aizkulišu sarunas.

Vējoņa nevēlēšanos atkāpties no Bērziņa ieviestā valsts pirmās personas pieticības režīma Strautmane sauc par piesardzību.

Tikmēr jaunievēlētais prezidents pagaidām uzstāj, ka vēlas turpināt dzīvot savā dzīvoklī. To viņš apliecināja arī LNT raidījumam 900 Sekundes.

Jūrmalas rezidenci Vējonis plānojis izmantot darba tikšanās reizēm, lai jautājumus pārrunātu mierīgā atmosfērā. Tomēr LNT TOP 10 aptaujātie eksperti neslēpj, ka darbs paralēli Rīgā un Jūrmalā un dzīvošana Ogrē diez vai būs lētāka par darbu Rīgā un dzīvošanu un darbu Jūrmalā. Tomēr lēmums, vai mēģināt izkāpt no priekšteča taupības kurpēm, jāpieņem pašam Vējonim.

Tikmēr valsts rezidenci Jūrmalā nevar izmantot citiem mērķiem. Turēt to Valsts prezidenta vajadzībām liek likums, bet iznomāt sarežģī fakts, ka ēka akreditēta darbam ar valsts noslēpumu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl