Pagaidu budžeta plānu caur Saeimu izdzīs triecientempā

0 Komentāru

Saeimā trešdien sprieda par to, ko darīt situācijā, kad jaunās valdības nav un tik drīz arī nebūs, bet gadumija tuvojas un ir arvien vairāk problēmu nepieņemtā budžeta dēļ.

Saeimas Budžeta komisija atbalstījusi Finanšu ministrijas (FM) piedāvājumu izveidot tādu kā pagaidu budžetu. Tas atrisinātu vismaz dažas no degošākajām problēmām. Piemēram, par skolotāju algu piemaksām un pensiju indeksāciju.

Kā norādīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, viens no variantiem ir sākt gadu ar divpadsmito daļu no iepriekšējā gada tēriņiem. Taču tad jāatver un jāgroza vairāki likumi, lai janvārī varētu pildīt Satversmes tiesas spriedumus, lai pedagogi turpinātu saņemt rudenī piešķirto piemaksu pie algas, bet pensionāri – indeksāciju, kā arī citas ne mazāk svarīgas  lietas.

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre (ZZS)

Mēs riskējam atvērt Pandoras lādi, paredzot tēriņus, vēl pirms valdība ir izveidota un nākamā gada budžets tiek veidots. Šķiet, ka būtu prātīgi tomēr gaidīt jaunu valdību un atstāt jaunai valdībai iespēju lemt par to, kādas ir prioritātes, un attiecīgi paredzot tēriņus.

Lai atrisinātu vairumu problēmu, deputāti atbalstīja FM priekšlikumu, kas paredz grozīt tikai vienu likumu. Proti, likumā tiks noteikts, ka nākamā gada budžeta tēriņi nevar pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvarā noteiktos izdevumus. Tas ļautu novirzīt trūkstošo finansējumu, kamēr tiek pieņemts jaunais budžets. Taču ir virkne jautājumu, kas neparādās arī vidēja termiņa budžetā un kam naudu vajadzēs atrast citā veidā. Satraukumu par to pauda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V), kura pakļautībā esošos dienestos strādājošiem nākamgad bija paredzēts sākt izmaksāt pabalstus par darbu dienestā.

“Tas bija paredzēts kā stabilizējošs mehānisms, lai personas noturētu dienestā, jo tie ir pieci gadi, kurus jāpavada attiecīgā amatā, lai pabalstu saņemtu. Ja tas nenotiks, tad tas izsauks negatīvas sekas, proti, būs neparedzēta kadru mainība,” uzsver Kozlovskis.

Līdzīga problēma ir arī ar mediķu algu pielikumu, kas nav iekļauts vidēja termiņā budžetā.

Jānis Platais
Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs

Ir virkne jautājumu, kur jauni izdevumi ir solīti, bet pašlaik nav piešķirti. Šīs lietas apgrūtinās fakts, ka mums ir negatīva fiskālā telpa 2019. gadam. Tas nozīmē – brīvu līdzekļu nav, un jebkuri izdevumu palielinājumi prasīs kaut kur izdevumu samazinājumu.

Grozījumus par pagaidu budžetu Saeimā paredzēts pieņemt triecientempā – divu nedēļu laikā.

0 Komentāru