Otrās šķiras valsts? Kāpēc Latvijā tirgo sliktākas kvalitātes preces nekā Rietumeiropā

42 komentāri

Pie mums ir sliktākas kvalitātes preces nekā Rietumeiropā – ar šādu saukli viena no pašmāju veikalu ķēdēm steidz pievilināt pircējus iegādāties labākas kvalitātes pārtiku, kosmētiku, veļas mazgājamos līdzekļus.

Lai gan dzelzs priekškars sabrucis jau pirms teju trīsdesmit gadiem, uz Austrumeiropas valstīm patiešām sūta krietni sliktākas kvalitātes preces. To atzīst pat Eiropas Komisijas prezidents, un pārbaudes par Latvijā pieejamajām precēm uzsācis Pārtikas veterinārais dienests.

“Sky” veikalu ķēde aprēķinājusi, ka Polijā ražotajā saldajā krēmā ”Nutella” izmantots 6,6% vājpiena pulveris, Vācijā ražotajā – 7,5%. Polijā fasētā siera ”Mozarella” iepakojumā ir piecas siera šķēles, bet Vācijā – septiņas. Lietuvā ražotajā limonādē ir divi procenti citronu sulas, Vācijas ražojumā – trīs. Šādu salīdzinājumu ir ļoti daudz.

Evija Grīnberga
SKY pārstāve

Saldēto picu ražotājs – Rietumeiropai ražotajā ir 7 mocarellas šķēles, Latvijā – piecas. Iemeslus varam minēt – viens varētu būt samazinātā pašizmaksa. Nenoliegsim, tirgotāji to pieprasa, tā ir viņu interese. Ražotājs spiests domāt, kā cenu samazināt.

Problēmu atzinis arī Eiropas Komisijas prezidents. Austrumeiropieši patiešām tiek apdalīti pārtikas un preču pakalpojumu ziņā.

Žans Klods Junkers
Eiropas Komisijas prezidents

Eiropā nevar būt otršķirīgu patērētāju! Man nav pieņemami, ka cilvēki, jo īpaši Centrāleiropā un Austrumeiropā, pērk sliktākas kvalitātes produktus ar tādām pašām etiķetēm un iepakojumu nekā citās valstīs.

Martā Ungārija, Slovākija un Čehija kopīgā paziņojumā vērsās pret lielajām korporācijām, kas Centrāleiropā pircējus krāpj ar zemākas kvalitātes precēm. Slovākijas veterinārais dienests izpētīja, ka viena zīmola apelsīnu sula Austrijā un Slovākijā ir ar būtiski atšķirīgu krāsu un aromātu. Šķīstošā kafija, jogurts, margarīns, desas tiek ražoti no atšķirīgām sastāvdaļām nekā Rietumos – to apstiprināja arī Prāgas Ķīmijas un tehnoloģiju universitātes pētījums 2015. gadā.

Foto: Jānis Zvērs

Latvijas atbildīgais dienests tagad veic pārbaudes, lai noskaidrotu, kāda situācija ir mūsu veikalu plauktos.

Tatjana Marčenkova
PVD pārstāve

Šonedēļ notiek paraugu atlase, tuvāko 2 nedēļu laikā, iespējams, būs atbildes un tad arī būs secinājumi. Tās ir pazīstamu zīmolu preces, kurām ir vismaz vienāds sastāvs, jo nevar salīdzināt preces ar dažādu sastāvu

Tomēr atšķirībā no citu valstu kolēģiem, pašmāju pārtikas preču uzraugi par šo problēmu nav satraukušies.

Iedzīvotāji pamanījuši, ka preces Latvijā ir ne tikai sliktākas kvalitātes, bet arī dārgākas. Reiz kāda Vācijā dzīvojoša rīdziniece salīdzinājusi produktu cenas abu valstu lielveikalos. Vācijā, kurā dzīves līmenis ir krietni augstāks, preces krietni ir lētākas par Latvijas veikalu plauktos atrodamajām.

 
42 komentāri