Ornitologi atklāj Latvijas melno stārķu bojāejas iemeslu

Komentāri

Cilvēka veselībai bīstamais pesticīds DDT jeb dusts konstatēts Skrīveru un Alūksnes pusē. Par to liecina ekspertīzes par jauno melno stārķu nāves iemesliem. Lai aizdomas pārbaudītu, ornitologi mudina cilvēkus ziņot par vēl padomju gados aizliegtās indes iespējamām nelegālajam glabāšanas vietām.

Ornitologi nobažījušies par indīgā DDT jeb dusta klātbūtni Latvijas vidē. Aizdomas par tā negatīvo ietekmi uz melno stārķu populāciju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Satraukumu par kancerogēna dusta jeb DDT un šā pesticīda sadalīšanās produktu klātbūtni Latvijas vidē, ceļ ornitologs Māris Strazds, kurš jau gadiem pēta melno stārķu populācijas samazināšanās iemeslus. Pārbaudot melno stārķu ligzdās atrastās nesekmīgās olas jeb vanckarus, indīgā dusta klātbūtne atrasta pilnīgi visos gadījumos.

Līdz šim tika uzskatīts, ka pesticīds olās nonācis caur vecākiem, kuri ķimikālijas uzņēmuši Āfrikā. Tur dustu nelegāli joprojām lieto malārijas apkarošanai. Tomēr šogad saņemtās ekspertīzes no Vācijas un Latvijas laboratorijām par pērn ligzdās atrastiem diviem melno stārķu mazuļu līķiem šo pieņēmumu likušas apšaubīt.

Mirušie putni ar paaugstinātu dusta koncentrāciju atrasti ligzdās Skrīveru un Alūksnes pusē. Melno stārķu barošas areāls ir pārdesmit kilometri, tāpēc, visticamāk, DDT avots – zivis – dzīvo turpat netālu. Ornitologs pārliecināts, ka ķimikālija caur gruntsūdeņiem nonākusi ūdenstilpēs. Dusta lietošana aizliedza 1966. gadā, tomēr esot neskaitāmi stāsti par to, kā padomju gados šī ķimikālija vienkārši ierakta zemē.

Atbildīgie dienesti gan pēdējos gados neesot saskārušies ar paaugstinātu dusta klātbūtni dabā vai cilvēku lietotajā pārtikā. Tieši otrādi, šīs ķimikālijas apmērs, salīdzinot ar padomju gadiem, dažādās partijas grupās samazinājies pat desmitkārtīgi. Tikmēr ornitologs mudina cilvēkus ziņot par iespējamām dusta glabāšanas vietām, lai varētu pārbaudīt piesārņojuma apmēru tuvējo ūdenstilpņu zivīs.

Skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl