Komentāri

Lai mazinātu milzīgās rindas veselības aprūpē, ministrija iecerējusi jaunus noteikumus nosūtījumiem uz izmeklējumiem. Pacientus plānots sagrupēt pēc prioritārajām vajadzībām – pirmie uz pārbaudēm tiktu tie, kuriem veselība vairāk apdraudēta, bet rindu galā atrastos tie, kuriem saslimšana nav akūta. Šī kārtība ātrāk pie izmeklējumiem ļautu tikt onkoloģisko slimību pacientiem. Tas gan nesaskan ar to, ko pagājušajā piektdienā publiski pauda veselības ministrs.

Latvijā aptuveni pusi onkoloģisko saslimšanu atklāj novēloti, tāpēc pagājušās nedēļas izskaņā daudzos neizpratni radīja veselības ministra Gunta Belēviča paziņojums par onkoloģisko izmeklējumu kārtību – pēc viņa teiktā, turpmāk rindu mazināšanas nolūkos onkoloģijas slimnieki uz izmeklējumiem varēs tikt tikai ar pamatotu ģimenes ārsta nosūtījumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Belēvičs pašlaik ir komandējumā Ženēvā un savu teikto nevarēja izskaidrot, bet ministrijā apgalvo, ka ir radies pārpratums – jaunie noteikumi paredzēs, ka atsevišķi pacienti varēs uz pārbaudēm tikt prioritārā kārtā.

Ēriks Miķītis, VM Veselības aprūpes departamenta direktors

Esošā kārtība paliek, kāda ir. Ir tikai papildu nosacījumi pacientiem ar īpašām grupām, kurām rinda varētu visvairāk kaitēt, lai būtu prioritārā kārtā. Tiek plānots, ka ar pamatotu ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu steidzamības kārtā 10 dienu laikā varētu saņemt ne tikai onkoloģiskie pacienti, bet arī citi pacienti.

Turpmāk – steidzamības kārtā

Jaunie noteikumi pacientus iedalīs četrās grupās. Kā tas ir pašlaik, paši pirmie uz izmeklējumiem tiktu tie, kuriem nepieciešama neatliekamā palīdzība. Otrie prioritārajā secībā būs tie, kuriem pārbaudes nepieciešamas steidzamības kārtā, piemēram, ja ir aizdomas par vēzi vai ir akūtas saslimšanas – šie pacienti jāizmeklē desmit dienu laikā. Trešie secīgi ir onkoloģiskie pacienti, kuriem jau ir konstatēts vēzis. Un ceturtie – visi pārējie – stātos rindas galā. Nevienu izmeklējumu radiologs nevarēs noraidīt, bet neskaidrību gadījumā būs jāpieprasa precizējumi no ārsta.

Sarmīte Veide, biedrības “Latvijas Ģimenes ārstu asociācija” prezidente

Nosūtījumā rakstīt nevis nosūtījuma pamatotību, bet steidzamības pamatotību. Tā ir atšķirība. Mums ir jāpierāda, kāpēc šis pacients uz izmeklējumiem un pacientu konsultācijām jānosūta steidzamā kārtā.

Pašlaik uz onkoloģiskiem izmeklējumiem vismaz pusgadu jāgaida rindā vai arī jāpārbaudās par maksu. Kā norāda pacienti, rindu mazināšanai līdzētu arī tas, ka tie notiktu organizētāk, jo pašlaik pašam slimniekam jāmeklē, kurā iestādē pierakstīties uz pārbaudēm.

Gunita Berķe, onkoloģisko pacientu biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēde

Uz izmeklējumu varētu piereģistrēt ārsts vai māsa, kas viņu izmeklē. Tad arī rodas uzticamība, ka izmeklējums patiešām ir vajadzīgs.

Jaunie grozījumi šādu kārtību paredzēs tiem pacientiem, kuri būs iekļauti steidzamības kārtā. Noteikumi spēkā stāsies ar 1. jūliju. Tie gan vēl jāapstiprina Ministru kabinetam.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl