Olšūnu ziedošana – vēlme palīdzēt vai nopelnīt? Par vienu reizi sieviete saņem 500 – 900 eiro

Komentāri

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) nācis klajā ar kārtējo pretrunīgo priekšlikumu – viņš rosina ar likumu aizliegt nedzemdējušām sievietēm kļūt par olšūnu donorēm. Pastāv uzskats, ka tas var kaitēt sieviešu veselībai. Ministram gan iebilst mākslīgās apaugļošanas klīnikas, jo nav zinātnisku pētījumu, kas pierāda procedūras kaitīgumu.

Mākslīgā apaugļošana sen vairs nav tikai neauglīgu pāru pēdējā cerība ieņemt bērniņu. Tas kļuvis par perspektīvu biznesu, kurā apgrozās gan valsts, gan privātie līdzekļi. Ja sieviete vēlas mākslīgi apaugļot savas olšūnas, to sponsorē valsts. Ja grib tikt pie bērniņa ar jaunāku un auglīgāku, proti, donoru olšūnu palīdzību – par to jāmaksā.

Valsts programma neauglības ārstēšanai darbojas kopš 2012. gada. Pa šo laiku tajā novirzīti jau 1 528 793 eiro, un pasaulē nākuši pustūkstotis mazuļu. Tiktāl viss šķiet kārtībā, taču Veselības ministrija vairāk satraukusies par maksas sektoru.

Foto

Pašlaik Saeima gatavojas galīgajā lasījumā pieņemt grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kādi nepastāv nekur citur Eiropā – liegt ziedot olšūnas tām sievietēm, kuras vēl nav dzemdējušas. Pret to portālā ManaBalss.lv jau uzsākta parakstu vākšana. “Neļausim Saeimai atņemt sievietes tiesības pašai lemt, vai un kad dzemdēt, vai un kad ziedot savas olšūnas,” aicināts portālā ManaBalss.lv.

Likums pašlaik nosaka, ka par donoru der sieviete no 18 līdz 35 gadiem neatkarīgi no tā, vai viņa jau ir māte bērnam vai nē. Procedūra nav patīkama. Vēderā injicē hormonus, lai pastiprināti stimulētu olšūnu izdalīšanos, un tad tās ķirurģiski izņem. Ierosinot aizliegt šo procedūru pielietot uz vēl nedzemdējušām sievietēm, ministrs Belēvičs cenšas tās pasargāt no neauglības.

“Pastāv bažas, ka medikamentu ietekmē olnīcas tiek hiperstimulētas, kā rezultātā vienā vai dažās reizēs sievietei izdalās visas olšūnas, kas viņai dzīves laikā paredzētas. Tas var novest pie neauglības,” uzskata Belēvičs.

Zinātnisku pierādījumu šādam apgalvojumam gan nav, taču ministrs ir nelokāms – jāpieiet no mazākā riska viedokļa. Proti, kamēr nav pierādīts, ka procedūra ir absolūti nekaitīga, nedzemdējušām sievietēm jāaizliedz kļūt par donorēm. Ministriju atbalsta Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe Anna Miskova.

“Tādu datu, ka olnīcu donēšana izraisa neauglību, nav. Bet mums Latvijā palielinās pirmdzemdētāju vecums – līdz apmēram 30 gadiem. Ja donoram ir 18, paies laiks, kad viņa pieņems lēmumu pati kļūt par māti. Vai šajā laika posmā, ja nodos olšūnas piecas reizes, viņa sevi pati nepakļaus neauglības riskam, nav zināms,” norāda Miskova.

Pret grozījumiem visasāk iebilst mākslīgie apaugļotāji. Klīnikās AVA-CLINIC un EGV saka – samazināsies gan donoru, gan to sieviešu skaits, kurām var palīdzēt. Klīnikā Embrions pozīcija gan ir pielaidīgāka. Tik nevainīgi šie ziedojumi jaunām meitenēm nemaz nav. Lai arī mazi, riski donorēm tomēr pastāv.

Nauda kā motivācija

Tikmēr donorus motivē ne tikai vēlme palīdzēt neauglīgiem pāriem. Tā ir arī nauda. Par vienu ziedojumu sieviete saņem 500 līdz 900 eiro. Klīnikas ir piecas, bet vienota reģistra nav. Nekas neliedz sievietei olšūnas nodot kaut katrā no klīnikām, un ārsti to pat nezinās. Ginekologs Treijs to sauc par ”nonsensu”, ministrs Belēvičs – par savu priekšteču neizdarību.

“Mākslīgās apaugļošanas bizness ir sācies, un tam ir arī pozitīvi augļi, kas priecē, taču nepareizi, ka atļāva šo lietu vispār sākt bez reģistra. Mēs šobrīd strādājam, un reģistrs būs!” norādījis Belēvičs.

Uz jautājumu ”kad?” ministrs sola, ka reģistrs sāks darboties vēl šogad. Bez tā nav izslēgta arī incesta iespējamība, kad donori izrādās radinieki.

Video

Lasi vēl