Olainē tiek veidots Pirmā pasaules kara izziņas maršruts

0 Komentāru
Olainē tiek veidots Pirmā pasaules kara izziņas maršruts
Foto: ekrānšāviņš no video / "900 sekundes"

Patronas, suņa žetons un, iespējams, pat morfijs – tas viss un vēl virkne citu dažādu atradumu uzieti Olainē, kur pabeigti arheoloģiskie izrakumi Pirmā pasaules kara laika frontes līnijas fragmentā.

Izrakumi notika vietā, kur šajā vasarā iecerēts atklāt ”Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu”.

Pirmā pasaules kara laikā šo vietu dēvēja par Lapsu mežu. Izrakumu laikā Olaines vēstures muzeja pārstāvis Māris Ribickis kopā ar brīvprātīgajiem jauniešiem centās atrast iespējami vairāk liecību par latviešu strēlniekiem, kas tolaik cīnījās cara armijas ierindā.

“Šajā vietā bija krievu armijas nometne un diezgan paliela – aptuveni uz 400 cilvēkiem,” stāsta Ribickis.

Arheoloģijas darbi Olainē notiek otro vasaru. Pagājušajā vasarā apsekotā blindāža jau tiek atjaunota. “Ja zemnīca ir domāta dzīvošanai, tad blindāža ir virszemes aizsardzības būve, kas domāta, lai aizsargātu karavīrus no artilērijas apšaudes,” skaidro muzeja pārstāvis.

Diemžēl par mūsu strēlniekiem šovasar neko daudz uziet neizdevās. Taču tika atrakti daudz dažādi citi interesanti Pirmā pasaules kara zaldātu piederumi. Piemēram, suņa žetons, kas datēs 1915. gadā. Vēl ir atrasta šampanieša pudele, patronas, kokarde, monētas, siksnu sprādzes, kabatas nazīši un arī kāda pudelīte ar šķidrumu, kas vēl ir jāpārbauda laboratorijā.

Aizvadītajā vasarā tika uzieti daudzi medicīnas piederumi. Iespējams, arī šoreiz atrastā pudelīte satur morfiju. Tas liecinātu, ka arheologi vēlreiz uzgājuši lazareti.

Šajā vietā jau šovasar tiks izveidots parks ar ”Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu”. Olaines muzeja direktore Liene Johansone skaidro, ka būs ugunskura un piemiņas vieta, kā arī iespēja ieiet blindāžā, lai aplūkotu, kā tad izskatījās apstākļi, kuros dzīvoja karavīri šajā laikā.

Šī būs unikāla vieta Latvijā, jo ir vienīgā Pirmā pasaules kara izziņas brīvdabas izstāde pilsētā. Oficiāla atklāšana notiks šīs vasaras augusta pēdējā nedēļā.
0 Komentāru