Okupācijas radītos zaudējumus aprēķinās vēl ilgi, pauž Rasnačs

Komentāri

Prasīt PSRS mantiniecei Krievijai atlīdzināt padomju okupācijas laikā nodarītos zaudējumus Latvijai mūsu valsts valdība varētu tikai pēc rūpīga izvērtējuma, kas aizņems vairākus gadus.

Tā šodien atzina PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisijas pārstāve Ruta Pazdere un tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šodien prezentētas trīs jaunas grāmatas par PSRS ietekmi uz Latvijas attīstību, kas izdotas ar komisijas atbalstu.

Tieslietu ministrs sacīja, ka grūtākais darbs nebūšot pati zaudējumu aprēķināšana, bet tiesiski korekta zaudējumu pieprasīšana. Tas būšot jādara tikai visām trim Baltijas valstīm kopā.

Tieslietu ministrs, Dzintars Rasnačs:

Lai precīzi formulētu konkrētas prasības, ir precīzi jāizvērtē līdzšinējā citu iepriekšējo prasītāju pieredze gan ANO Ģenerālajā asamblejā, tas ir pirmais solis, gan ANO Starptautiskajā tiesā Hāgā, kas jau ir nākamais solis. Bez rūpīga izvērtējama steigties, tas nozīmē izgāzt visu procesu.

Amatpersonas pieļāva, ka komisija vēl varētu darboties līdz pat septiņiem gadiem.

Šī komisija ar pārtraukumu strādājusi jau kopš 2005. gada. 2005. gada Saeimas pieņemtajā deklarācijā valdībai uzdots gan veidot zaudējumu aprēķināšanas komisiju, gan arī pieprasīt Krievijai šo zaudējumu kompensēšanu.

Par kompensācijas pieprasīšanu Ministru kabinets joprojām nav lēmis.

Iepriekšējās komisijas aplēses liecina, ka tiešie un netiešie zaudējumi no padomju okupācijas kopumā varētu pārsniegt 300 miljardus eiro, taču šie aprēķini vēl nav pilnībā zinātniski pamatoti.

Video

Lasi vēl