Atceries! Vīrusam nav brīvdienu! Radu un draugu apciemojumi šobrīd ir aizliegti. Svētkus drīkst svinēt tikai savās mājās un ar tiem, ar kuriem ikdienā dzīvo kopā.

OIK komisija vēl nevienojas par galaziņojumu, taču dokumentā tikšot nosaukti par OIK afēru atbildīgo amatpersonu vārdi

4 komentāri

Pretēji plānotajam, OIK parlamentārā izmeklēšanas komisija pirmdien vēl nenāca klajā ar galaziņojumu. Daļa deputātu pārmeta, ka ziņojuma pēdējo versiju saņēmuši vien vēlā naktī un negrasās bez rūpīgas izlasīšanas par to balsot.

OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojums tapis deviņus mēnešus. Komisija par savu galveno uzdevumu bija izvirzījusi noskaidrot OIK sistēmas nodarīto kaitējumu valstij un nosaukt atbildīgos par tās ieviešanu. Pirmdien ziņojumu bija iecerēts apstiprināt, taču vairāki deputāti atteicās balsot par dokumentu, ko nav paguvuši pat izlasīt un kas nereti tapis saziņas vietnē “Whatsapp”.

“Tiešām pusvienos naktī ir saņemts galaziņojums, cik nu bija tas laiks no rīta, tik paguvu izlasīt, manuprāt, tas nav pareizi un normāli, ja mēs runājam par Saeimas darba kvalitāti, ka mēs tagad balsosim par kaut ko, ko, es pieļauju, lielākā daļa nemaz nav izlasījusi,” sēdē pauda Saeimas deputāts Sandis Riekstiņš (JKP).

“Uz virkni manu komentāru, ko es esmu sūtījis, neesmu saņēmis nevienu atgriezenisko saiti, ne no komisijas vadītājas, ne no konsultantiem, tostarp par secinājumu un rekomendāciju daļu, līdz ar to šobrīd ir sarežģīti balsot. Es aicinātu kaut vai uz dienu atlikt, jo kādam ir jāsniedz atbildes, kuri ir autori tām konkrētajām rindkopām,” norādīja Saeimas deputāts Mārtiņš Šteins (A/P!).

Pēc iebildēm parlamentārieši vienojās otrdien par ziņojumu vēl diskutēt, bet trešdien –  par to balsot. Komisijas vadītāja Ieva Krapāne kritiku par darba organizēšanu noraidīja. “”Whatsapp” grupā nekad nekas naktī nav sūtīts, mēs cienām arī kolēģu naktsmieru, jā, mēs strādājam arī naktīs, mums nav limitēts darba laiks, ja mēs uzskatām, ka visu laiku ir jāstrādā, tad mēs strādājam, galvas nepacēluši,” sacīja OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītāja Ieva Krapāne.

Viņa gan pirmdien atteicās izpaust galaziņojuma saturu, kamēr komisijas vairākums par to nav nobalsojis, taču darbs būšot tiesībsargājošajām iestādēm. “Mēs esam nosaukuši šajā galaziņojumā, kas jau ir tā nakts versija izskanējusi, atbildīgās politiskās personas. Tiesībsargājošās iestādes, lai tad arī vērtē,” stāsta Krapāne.

Uz komisijas darba neatkarību šaubu ēnu met tās galvenā konsultante Ineta Muižniece, kas savulaik startējusi no Aināra Šlesera partijas. Nesen no partijas “KPV LV” izslēgtais Artuss Kaimiņš publiski paudis minējumu, ka Šleseram ir ietekme uz izmeklēšanas komisiju un KPV ministriem. Krapāne noliedz, ka jebkāda veida lobēšana caur Muižnieci būtu jūtama.

“Muižnieces kundze ir tas cilvēks, kas visu smagumu nes uz sevi. Visu tīri tehniski, tekstuāli, juridiski, visi termini, tie balstās uz viņu. Nekad man nav bijusi šaubas par Muižnieces kundzes kompetenci vai kaut kādos savtīgos nolūkos kaut kas,” norāda komisijas vadītāja Krapāne.

Tikmēr ZZS deputāts Viktors Valainis pirmdien nāca klajā ar tādu kā alternatīvu ziņojumu par OIK afēru, – lai medijus iepazīstinātu ar 84 lappušu garajiem secinājumiem, tika sasaukts preses brīfings. Kā atbildīgās amatpersonas OIK shēmas ieviešanā un uzturēšanā ZZS sauc Māri Gaili, Krišjāni Kariņu, Arti Kamparu, Danielu Pavļutu un Arvilu Ašeradenu. Valainis arī brīdina, ka topot jauna afēra –  caur valsts uzņēmumu “Latvenergo” atpirkt Andrim Šķēlem piederošos vēja parkus, kas nu viņam vairs nenesīs peļņu.

“Tad, kad tiks lemts kaut ko atpirkt vai neatpirkt, ir ļoti rūpīgi jāvērtē, vai tas, ko tu taisies atpirkt, patiesībā nav metāllūžņi? Par ļoti augstu cenu, nosakot pusi no vērtības, kad tā vēl bija jauna. Ļoti iespējams, ka tehnoloģija jau ir novecojusi,” pauda Valainis.

ZZS savu dalību OIK sistēmas uzturēšanā nesaskata.