Ogu audzētāji darba roku trūkumu kompensē ar pašlasītājiem

Pievienot komentāru

Daudzviet Latvijā patlaban pilnbriedā sākusies ražas novākšana jaunajai superogai – krūmmellenei. Līdzīgi kā citas ogas, tās jānovāc ātri, lai raža neietu bojā. Taču ogu lasītājus Latvijā atrast ir grūti, tādēļ arvien vairāk saimniecību ogas aicina lasīt iedzīvotājiem pašiem par zemākām cenām nekā veikalos.

Zemnieku saimniecības “Strēlnieki” saimnieks Jānis Bierands izrāda savus krūmmelleņu laukus. Ārā līst, taču saimnieks par to nesatraucas. Lielogu mellenēm lietus ir ļoti nepieciešams.

“Viņas ēd caur lapām. Un mitrums viņām dod labu efektu. “Pirmā raža šeit novākta pirms nepilnām divām nedēļām. Šogad ogas nogatavojušās nedaudz vēlāk nekā citu gadu. Taču raža – laba. Ogulāji ir pilni ar ķekariem, kuros karājas pat naga lieluma ogas.

“Mēs audzējam šo kultūru jau 20 gadus. Ja pirmos piecus gadus mums bija viens hektārs un ogu par daudz, vienkārši tās nepatērēja, latvieši nebija iemācījušies tās patērēt. Bet nu jau 10 gadus ir tā, ka  mums pietrūkst ogu,” teic z/s “Strēlnieki” saimnieks Jānis Bierands.

Taču trūkst ne tikai ogu, bet arī to lasītāju. Lauki darbi cilvēkus nevilina, taču, lai raža neietu bojā, ogas jānolasa ātri. Tādēļ saimniecība jau daudzus gadus piedāvā ogu pašlasīšanas iespēju.

Uz šo dārzu cilvēki atnāk un salasa ogas tik daudz, cik nepieciešams. Vēlāk jau par tām samaksā mazāk, nekā tas maksātu veikalā. Piemēram, spainīti ar krūmmelenēm iespējams pielasīt aptuveni vienas stundas laikā.

“Tāpēc arī mēs izvēlējāmies tādu modeli, ka mums nav jāmaksā strādniekam. Cilvēki brauc lasīt paši ogas. Mēs izmantojam to ģeogrāfisko novietojumu, te ir Jūrmala, te ir Rīga, te ir cilvēki,” stāsta z/s “Strēlnieki” saimnieks.

Par pašu lasītām ogām saimnieki prasa gandrīz uz pusi zemāku samaksu nekā ogas maksātu veikalā. Un šeit šādā veidā tiek pārdota lielākā daļa ražas. Pašlasītājus nebaida pat lietainais laiks.

“Man tās garšo labāk nekā meža mellenes. Viegli salasīt. Un tas, ka es ielieku ziemai, izvelkot ziemā, viņas tieši tādas pašas kā ēdot vasarā,” teic ogu lasītāja Evija.

Tikmēr otrā dārza galā ogas lasa Inta ar meitu Santu. Pielasīts viens pilns spainis, ar kura saturu plānots mieloties līdz pat ziemai. Ģimene ogu lasīšanu pielīdzina meditācijai.

“Brīnišķīgi, man ļoti patīk. Tā pat ir sava veida izklaide. Tas ir izbraukums ar bērniem kopā,” priecājas ogu lasītāja Inta.

Līdzīgi darbinieku trūkumu kompensē arī citi ogu audzētāji Latvijā. Piemēram, kāda krūmmelleņu audzētava pat atteicās no sarunas tikai tāpēc, ka nevar atļauties parādīties televīzijā, bažās, ka tamdēļ pašlasītāju pieprasījums būs tik liels, ka ar to nespēs tikt galā. Saimniecības Latvijā piedāvā par draudzīgākām cenām pašiem lasīt ne tikai krūmmellenes, bet arī citas dārza veltes.