Ogre vēlēšanām pošas ar gāztu mēru un domei lojāliem medijiem

Komentāri

TV3 vēlēšanu sižetu ciklā šoreiz kārta Ogrei. Tas ir novads ar teju 40 tūkstošiem iedzīvotāju, no kuriem liela daļa ik dienu mēro ceļu uz Rīgu un atpakaļ. Tā ir arī viena no retajām lielajām pašvaldībām, kurās ir notikusi varas maiņa – gāzts ilggadējais mērs Edvīns Bartkevičs.

Nav pārspīlēts, sakot, ka pirms trim gadiem Ogrē notika apvērsums. Bartkeviču nodeva paša cilvēki, un nu ogrēniešiem jāizdara izvēle, vai dot atkal iespēju vecajiem, vai apmierina tas virziens, ko pilsēta uzņēmusi šobrīd.

Novadā sacenšas deviņi saraksti. To starpā ir iepriekšējo vēlēšanu līderis “Ogres novadam” ar ilggadējo mēru Bartkeviču kā pirmo numuru, bet viņam pretī ir šobrīd pie varas esošā koalīcija. To veido apvienotais VL-TB/LNNK un Latvijas Zemnieku Savienības saraksts ar Egilu Helmani un Latvijas Zaļā partija ar mēru Artūru Manguli priekšgalā.

Dome ar divām galvām

Varas pārdale Ogrē tagad ir visai interesanta – domi vada nevis viena, bet vismaz divas galvas, ko nenoliedz arī pats mērs – bijušais mūzikas skolas direktors. Tautsaimniecība nav viņa stiprā puse. Tā nu viņš ļauj izpausties vietniekam Helmanim un tikpat aktīvajam izpilddirektoram Pēterim Dimantam.

Artūrs Mangulis

Artūrs Mangulis
Ogres novada domes priekšsēdētājs (LZS)

Egils (Helmanis) pats nekad nav rāvies pie mēra amata, visu cieņu. Redzot, kā tagad strādā dome, uzskatu, ka tā bija pareizā izvēle. Mēram virsuzdevums ir veidot komandu, lai darbi noris. Nav svarīgi pašam būt pie ceļa projekta un teikt “es to izdarīju”. Man ir savi plusi. Māka publiski uzstāties un iedvesmot cilvēkus, tai skaitā ar paša rakstītu dzeju.

Vaicāti par iemesliem Bartkeviča gāšanai, tagadējā vara atbild, – gadu gaitā “sakrājies”. Visvairāk pārmet pilsētas īpašumu nodošanu privātās rokās. Tostarp ir estrāde, Tautas nams un bērnudārzs. Pirmo gadu pēc nākšanas pie varas esot “labotas” iepriekšējās kļūdas un mainītas domes struktūras, otros divus remontēts un būvēts.

Pie paveiktā jaunā vara pieskaita Norupītes dambi, kas gan iesākts tika vēl Bartkeviča laikā. Tālāk sola izbūvēt molu pie Ogres ietekas Daugavā, lai pilsētai uz visiem laikiem noņemtu plūdu slavu. Bartkevičam bijuši 20 gadi, lai to padarītu.

Vecais mērs aizstāvas. 90. gados plūdi un bedres nebija galvenā problēma – skolās ziemā trūka apkures. Visam esot savs laiks.

Edvīns Bartkevičs

Edvīns Bartkevičs
Bijušais Ogres novada domes priekšsēdētājs (Ogres novadam)

Tas, ko šī brīža vadība negrib vai nespēj saprast, ir, ka tā laika lēmumi nav mērāmi ar šodienas iespējām. Kāda jēga likt ielu segumu, ja vispirms savilkām kanalizāciju? Tikai tagad bija pienācis laiks, kad ielas var remontēt. Tas, kas rūp, ir lēmumu pieņemšanas veids. Prioritātes netiek izdiskutētas. Šaurā koridorītī viss izlemts.

Neatkarīgu mediju ogrēniešiem nav.

Vietējā laikraksta “Ogres Vēstis Visiem” galvenā redaktore Dzintra Mozule ir deputāte un sēž pie viena galda ar mēru, portālus kontrolē varai lojāli cilvēki. Tai skaitā ir nupat tapusī pozitīvo ziņu vietne ogrevar.lv, kur kritiku par domes darbu neatrast. Patiesībā pat domēnu reģistrēja pats mērs, un aiz projekta stāv izpilddirektors Dimants ar jauniešiem.

Vislielāko ažiotāžu īsi pirms vēlēšanām izsaukusi vietnieka Helmaņa rīcība – ar žurnālistiem parakstīta vienošanos par “ētikas normu ievērošanu darbā”. Normu, kas jau atrunātas likumā.

Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītājs Ivo Leitāns šādu vienošanos sauc par absurdu.

Foto: ogrenet.lv

Ivo Leitāns

Ivo Leitāns
Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītājs

Žurnālisti nāk un rindiņā noliec muguru, lai parakstītu politiķa sastādītu vienošanos! Tas atgādina Ziemeļkoreju! Fakts, ka politiķim kaut kas tāds ienāca prātā un žurnālisti piekrita, ir absurdi.

Nekas neliedz žurnālistiem slavēt, ka Ogrē viss ir kārtībā, ja viņi tā uzskata. Bet, ja to panāk ar šādu vienošanos, tas nav īsti normāli.

Žurnālisti rindiņā nāk un rindiņā noliec muguru, lai parasktītu politiķa sastādītu vienošanos. Tas atgādina Ziemeļkoreju! Fakts, ka politiķim kaut kas tāds ienāca prātā un žurnālisti piekrita, ir absurdi.Nekas neliedz žurnālistiem slavēt, ka Ogrē viss ir kārtībā, ja viņi tā uzskata. Bet, ja to panāk ar šādu vienošanos, tas nav īsti normāli.

Tam, ka Ogrē trūkst neatkarīga medija, piekrīt arī pats mērs Artūrs Mangulis. Vienlaikus gan viņš apšauba, vai uz vietas pašvaldībā šādu objektivitāti iespējams nodrošināt.

Lasi vēl