Oficiāli: vairākās jomās strādājošo pienākums vakcinēties stāsies spēkā 15. novembrī

98 komentāri

Prasība par pienākumu vakcinēties veselības, sociālās aprūpes un izglītības jomā strādājošajiem stāsies spēkā 15. novembrī. Tā nolēmusi valdība, apstiprinot jauno drošības regulējumu cīņai pret Covid-19 rudenī. Tas arī paredz, ka no 11. oktobra, lai saņemtu teju visus pakalpojumus telpās, būs jāuzrāda Covid-19 sertifikāts.

Pēc mēnešiem ilgām diskusijām valdībai beidzot izdevies pieņemt noteikumus, kas paredz pienākumu vakcinēties tiem, kuri strādā veselības un sociālajā aprūpē, kā arī izglītības jomā nodarbinātajiem.

No šīm nozarēm valdības sēdē iebildumus izteica vienīgi pedagogu arodbiedrība, kas vērš uzmanību, ka nozarē jau tā trūkst darbinieku, tāpēc izglītībā būtu jāļauj strādāt, arī regulāri veicot testus.

“Mēs arī aicinām vakcinēties, izmantot šīs iespējas, bet mēs nevaram atļauties uzlikt slogu vakcinētajiem un pārslimojušajiem, lai viņi aizpilda tad tās slodzes, to darba apjomu paņem uz saviem pleciem, ja būs jāpārtrauc darba tiesiskās attiecības tiem, kuri atteiksies vakcinēties,” stāstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

“Jūs sakāt, ko darīs tad, ja aiziet skolotājs prom no darba? Tad es uzdotu retorisku jautājumu, ko darīs tad, ja šis skolotājs smagi saslims vai nomirs?” vaicāja premjers Krišjānis Kariņš (JV).

“Teju visi pakalpojumi iekštelpās no 11. oktobra būs jāorganizē drošajā vai daļēji drošajā, tātad “zaļajā” vai “dzeltenajā” vidē. Tas nozīmē, ka gan darbinieki, gan klienti būtu vai nu vakcinēti, vai nu pārslimojuši, vai nu var uzrādīt negatīvu Covid-19 testu,” norādīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Sertifikātus nevajadzēs vien atsevišķos gadījumos, piemēram, lai saņemtu pirmās nepieciešamības pakalpojumus, sabiedriskajā transportā, baznīcās, pastā.

“Mums ir palicis liels neatrisināts jautājums attiecībā uz tirdzniecību. Tā ir vide, kurā ir masveidīga cilvēku satikšanās, tostarp nevakcinētu cilvēku satikšanās, kas ir galvenais risks šajā rudenī. Aicinām jau tagad nekavēties un uzsākt šo vakcināciju šajās profesionālajās grupās. Jo tie cilvēki, kas būs uzsākuši vakcināciju, tiem nebūs jāmaksā pašiem par testiem, lai viņi varētu strādāt šajā pārejas posmā no 11. oktobra līdz 15. novembrim. Šajā posmā tad valsts apmaksās testus tiem speciālistiem, tiem cilvēkiem, kas šajās jomās strādā, kuri būs uzsākuši vakcināciju. Pretējā gadījumā šie testi būs jāapmaksā pašiem,” vērš uzmanību veselības ministrs.

“Šis scenārijs, kas tiek piedāvāts, visdrīzāk nebūs pietiekami efektīvs, lai saslimstības pieaugumu apturētu. Un jārēķinās ar to, ka kritiskā situācijā var būt nosakāmi ierobežojumi arī vakcinētajiem iedzīvotājiem, ne tikai nevakcinētajai sabiedrības daļai, bet visiem. Un tas varētu būt ļoti nepatīkami,” uzskata Pārresoru koordinācijas centra vadītāja vietnieks Vladislavs Vesperis.

“Ja šis konsīlijs lemj, ka patiešām vakcinācija ir jāatliek, ka šis ir viens no tiem retajiem gadījumiem, kad ir specifiska situācija un ir jāatliek, tad šajā laika posmā darba izpildei nepieciešamos testus arī apmaksātu valsts,” pauž Pavļuts.

Konsīlijs tad apmaksā valsts ja šobrīd retajos gadījumos, kad jāatliek tad darba izpildei testus valsts.

Ja personai ir objektīvs ar veselību saistīts iemesls atlikt vakcināciju pret Covid-19 uz noteiktu laiku, personas ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts nodrošina personas slimības gadījuma izskatīšanu klīniskās universitātes slimnīcas konsīlijā, kas sniedz atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19 un norāda termiņu vakcinācijas atlikšanai.

98 komentāri