OECD vērš uzmanību, ka Latvijā pastāv pedagogu novecošanas risks

Pievienot komentāru
OECD vērš uzmanību, ka Latvijā pastāv pedagogu novecošanas risks
Foto: Reinis Hofmanis, f64

Pedagogu algas analizētas arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD jaunākajā ziņojumā par izglītību. Tajā analizētas visas organizācijas dalībvalstis, norādot kritiskos punktus, kas var ietekmēt izglītības līmeni. Pētījuma tapšanas brīdī Latvijā spēkā vēl bija vecās likmes, taču, tās neceļot arī turpmāk, mūsu valstij tiek prognozēts jauno skolotāju deficīts. 

Pētījums ar svarīgākajiem punktiem, kuriem uzmanība jāpievērš īpaši prezentēts vairākas OECD valstīs vienlaikus. Arī Latvijā.

Kā pozitīva pārmaiņa minēta pirmsskolas vecuma bērnu iesaiste dažādās ar izglītību saistītās aktivitātēs, taču sūtīt skolā bērnus vecāki izšķiras septiņos gados. Būtiski ir pieaudzis iedzīvotāju ar augstāko izglītību skaits, taču, par spīti labākām nodarbinātības iespējām, profesionālās izglītības programmas ir mazāk populāras.

Izsaukuma zīme ir pie pedagogu vecuma struktūras – teju puse no tiem parakstāmā nākotnē sasniegs pensijas vecumu.

“Ir ļoti svarīgi ņemt vērā, kā skolotāji jūtas un kāds ir to prestižs sabiedrībā. Saskaņā ar jaunākajiem datiem skolotāji Latvijā ir sākuši pelnīt nedaudz vairāk nekā darbinieki ar līdzīgu izglītību, taču pēc 15 gadiem puse no skolotājiem sasniegs pensijas vecumu. Tas viss ietekmē kopējo izglītības piramīdu. Nākotnes sabiedrība ir tieši atkarīga no tā, kāds ir bijis ieguldījums izglītības sistēmā,” norāda OECD Izglītības un prasmju direktorāta eksperts Simons Normandu.

Pētījuma tapšanas brīdī spēkā vēl bija vecās pedagogu likmes, taču, ņemot vērā, ka nekas nestāv uz vietas, atalgojums tiek uzskatīts par vienu no veidiem, kā veidot dabisku paaudžu maiņu.

“Protams, visi mēs vēlamies sasniegt labākus rezultātus tuvākajām nākotnē, bet gaidas vienmēr būs straujākas nekā iespējas tās realizēt,” saka izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Komentējot pētījumu pēc būtības, Šadurskis sacīja, ka izglītības politikas realizēšanā tas tiks ņemts vērā, jautājums ir par budžeta iespējām. Pagaidām tiešas ietekmes uz sekmju rādītājiem skolotāju vecumam Latvijā nav novērota, taču progresīvāka vide novērota sabalansētos kolektīvos.

Tajās izglītības iestādēs ir veiksmīga sadarbība starp skolotājiem, tieši šajās iestādēs kvalitātes rādītāji, stundu kvalitāte, mācīšanās kvalitāte ir augstāka.

Algas kā vienu risinājumiem pamanījuši arī OECD eksperti. Vienlaikus tiek norādīts, ka viena skolēna izmaksas Latvijā ir augstākās starp visām organizācijas dalībvalstīm. Galvenokārt, izkliedētā skolu tīkla dēļ.

Praksē tas nozīmē, ka skolotāji ir “izkaisīti” pa vairākām skolām, kuras jāuztur, kā arī nepieciešams vairāk skolotāju. Tas viss paaugstina skolēnu izmaksas. Piemēram, laika posmā no 2010. līdz 2015. gadam izmaksas pieaugušas par gandrīz trešdaļu un bija augstākās starp OECD valstīm.

Lasi vēl