OECD: kam tieši Latvija pievienojas un cik tas izmaksās?

0 Komentāru
OECD: kam tieši Latvija pievienojas un cik tas izmaksās?
LETA

Lai parakstītu līgumu par Latvijas pievienošanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai jeb OECD, Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) ceturtdien, 2. jūnijā, dodas uz Parīzi.

OECD ierasti tiek dēvēta par bagāto valstu klubu, taču pašas organizācijas pārstāvji uzskata, ka tas ir nepamatoti. Un zināmā mērā tam var piekrist, jo ne visas no pašreizējām 34 dalībvalstīm pieskaitāmas turīgākajām pasaulē. OECD visplašāk pārstāvēta ir Eiropa, kur arī radās organizācijas iedīgļi pēc Otrā pasaules kara. Ar ASV un Kanādas līdzdalību organizācija tika dibināta 1961. gadā, un tās mērķis bija kopīgiem spēkiem veicināt ekonomiku un uzlabot dzīves līmeni.

Lai kļūtu par daļu no OECD, tiek vērtēta valsts atbilstība standartiem visdažādākajās jomās, kā arī tiek sniegti ieteikumi, kas būtu jāmaina, piemēram, likumos.

Lai gan Baltijas valstis ceļu uz OECD sāka kopā 1996. gadā ar kopīgas deklarācijas iesniegšanu, Igaunijai savu gatavību izdevās pierādīt visātrāk, savukārt Lietuva savas cerības saista ar 2018. gadu.

Kādi tad būs ieguvumi, Latvijai kļūstot par 35. organizācijas dalībvalsti? Latvijas Bankas padomnieks Andris Strazds to salīdzinājis ar dalību prestižā fitnesa klubā, kur galvenais ieguvums ir regulāra apmaiņa ar labāko praksi, kā veidot treniņprogrammu un ko ēst, lai sasniegtu labākus rezultātus. Papildus tā ir arī iespēja salīdzināt savus sasniegumus ar citiem pēc vienas mērauklas. Savukārt, ja kāds kluba biedrs sāk ēst neveselīgu pārtiku vai ilgstoši nenāk uz treniņiem, pārējie viņu cenšas atgriezt uz pareizā ceļa.

Arī OECD norāda, ka pēc līguma parakstīšanas un gaidāmās ratifikācijas Saeimā atslābt nevarēs, jo no Latvijas tiek gaidīta aktīva cīņa pret korupciju un naudas atmazgāšanu, profesionālu padomju atjaunošana valsts uzņēmumos, kā arī reformas veselības nozarē. OECD arī cer izmantot Latvijas pieredzi, veidojot attiecības ar Centrālāziju, kas patlaban esot liela organizācijas prioritāte.

Ja runājam par izmaksām, tad, turpinot līdzībās, var teikt, ka dalība šajā fitnesa klubā Latvijai varētu izmaksāt 2,8 miljonus eiro gadā.

Video

0 Komentāru