Obelišku fermā māca kaņepju lietojuma veidus

Komentāri
Obelišku fermā māca kaņepju lietojuma veidus
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Karstums un sausums šovasar nodarījis zaudējumus daudziem lauksaimniekiem, taču ir kāda vieta dziļos Latgales laukos, kur par ražas trūkumu neuztraucas. Jo tur audzē kaņepes. Tas ir ļoti izturīgs augs. Turklāt Obelišku fermā zina lietojumu visām šā auga daļām. 

Viļānu novada Obeliškās nesen iesētās kaņepes sāk stiepties garumā – augusta beigās tās varot sasniegt pat divus metrus. Tad arī sāksies ražas novākšana. Obelišku saimnieks Andris Višņevskis atzīst, – viņaprāt, kaņepe esot superaugs, jo katrai tās daļai var atrast lietojumu.

“Saknes, stiebru, koksni varam iegūt, šķiedru, tad tālāk ir pats zieds. Agrīnā stadijā to ziedu mēs ņemam, taisām tējas. Ja negribam, turpinām, lai viņš aug, iegūstam sēklas. Principā mēs izmantojam to augu pa nullēm, no viņa pāri nekas nepaliek,” saka Obelišku fermas saimnieks.

Tagad arī šeit izveidota kaņepju skola un notiek dažādas meistarklases – kā izrādās, no kaņepēm var pagatavot cementu, virves un pat linam līdzīgu audumu. “Šeit mēs esam salikuši, kā izskatās kaņepju spaļi, ko mēs varam kā pakaišus izmantot dzīvniekiem, un izrādās, arī siltināt mājas mēs varam,” stāsta Andris.

Palīdzēt darbos Obelišku fermā ierodas arī brīvprātīgie no visas pasaules. Katrs no tiem bijis ar savām zināšanām un idejām, tādēļ gadu gaitā tapuši jauni produkti un atrakcijas: “Mums pagājušogad bija viens brīvprātīgais atbraucis no Amerikas, skolotājs, un viņš mums te uztaisīja izlaušanās spēli, “Escape Room”.”

Spēles, lekcijas un darbnīcas – Andris atzīst, ka grib dalīties ar savu pieredzi un palīdzēt citiem kaņepju audzētājiem. Tomēr bieži vien nākas saskarties ar nosodošu attieksmi – daudziem auga zaļā lapas izraisa negatīvas asociācijas: “Eiropas Savienībā var audzēt 52 šķirnes, neviena no tām nesatur vairāk kā 0,2% THC – tā ir tā narkotiskā viela. Vārdsakot, nekas nesanāks.”

Un, par spīti greizajiem skatieniem, Andris turpina iesākto – viņš stāsta, ka galvenā motivācija viņam esot bērni un vēlme iemācīt tiem dzīvot veselīgi un dabai draudzīgi. “Mums ir arī jādomā par to, kur mēs dzīvojam. Mēs dzīvojam uz šīs burvīgās planētas, vai ne? Cik mēs ilgi varam pumpēt, zāģēt – un kaņepe ir tas augs, kas visu to aizvieto. Galu galā, mūsu bērni te dzīvos. Ja audzēsim kaņepes, viņi te dzīvos zaļāk.”

Andris stāsta, – viņam esot daudz ideju, ko realizēt, vajadzīgs tikai laiks. Nākotnes plānā esot, piemēram, kaņepju melnā tēja un sēklu enerģijas batoniņi.

Lasi vēl