NVD notiks dienesta izmeklēšana par kavēšanos ar veselības “grozu” sistēmas ieviešanu

18 komentāri

Jaunā gada lielās pārmaiņas medicīnā ir iesprūdušas. Tehnisku problēmu dēļ uz aptuveni mēnesi atlikta valsts veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešana. Tas nozīmē, ka pagaidām visi – arī tie, kuri nebūs apdrošināti, – varēs tāpat kā līdz šim saņemt pilnu valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu klāstu. Veselības ministrija (VM) rēķina, cik lielus zaudējumus šis misēklis varētu radīt, bet Nacionālajā veselības dienestā (NVD) būs dienesta izmeklēšana.

Kā skaidro NVD, valsts apdrošināšanas jeb tā saukto “veselības grozu” sistēmas palaišana otrdien kā plānots nebija iespējama. Mēģinot savienot valsts datubāzes, kurā atrodama informācija par pacientiem un to samaksātajiem nodokļiem, radusies tehniska kļūme, kuras novēršanai programmētājiem vajadzīgs laiks. Lai neradītu saspīlējumu starp pacientiem un ārstiem, jaunās sistēmas palaišana atlikta līdz janvāra beigām.

Pēc vairāku mēnešu pūliņiem beidzot izdevies noskaidrot, cik cilvēku Latvijā nav automātiski apdrošināti. Pēc veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) teiktā, runa ir par 60 000 potenciālo pacientu, no kuriem lauvas tiesa ir mikrouzņēmumos nodarbinātie. Tas, ka viņi vēl vismaz mēnesi varēs saņemt visus valsts apmaksātos veselības pakalpojumus, nozīmē neplānotus izdevumus valsts budžetam. Čakša uzskata, ka tie varētu būt pārsimts tūkstoši eiro.

Pēc Čakšas teiktā, nauda pacientu ārstēšanai tikšot ņemta no ministrijas iekšējām rezervēm. Vienlaikus paredzēts sākt izmeklēšanu, lai noskaidrotu atbildīgos par nu jau kārtējo izgāšanos ar e-veselības pakalpojumiem.

Atbildīgie par kārtējo neizdarību trešdien tika meklēti arī Saeimā, kur izskanēja aicinājumi jauno sistēmu vispār likvidēt.

Saeimas deputāts Sandis Riekstiņš (JKP): Viņa [sistēma] nekad nestrādās, kā būtu jāstrādā. Mani ir jautājums, vai mēs turpināsim uz pusbeigtā zirgā jāt, vai arī drosmīgi atzīsim, ka tā nauda ir iemesta miskastē un radīsim simtreiz lētāku, jaunu sistēmu.

Saeimas deputāts Juris Pūce (AP): Mēs izveidojam situāciju, kur cilvēki nevar zināt, kāds viņam pienākas veselības pakalpojums. Un tā ir visnepatīkamākā situācija.

Inguna Rībena (NA): Tie soļi ir bijuši lēni, nevarīgi un vēl tagad tādi ir, bet apdrošināšana ir vienīgais veids, kā valstī eksistēt veselības aprūpes sistēmai, ka veselie maksā par slimajiem.

Arī  Čakša atgādināja, ka apdrošināšanas sistēmas ieviešana nodrošināja veselības aprūpes budžeta pieaugumu, lai varētu palielināt algas mediķiem. Savukārt Saeimai pēc tehnisko problēmu novēršanas būšot jādomā, kā panākt, lai visi strādājošie tiktu apdrošināti automātiski.

18 komentāri