”Nozagts.com” un ”Toma Joki” – kas slēpjas aiz šīm lapām?

2 komentāri
”Nozagts.com” un ”Toma Joki” – kas slēpjas aiz šīm lapām?
FOTO: LETA

Pēdējā laikā arvien vairāk nākas dzirdēt par propagandas īstenošanu sociālajos medijos, televīzijā un dažādos interneta portālos. Bloga ”Ar domu” autors Jānis Polis veicis interneta lapu izpēti, kurā atklājis sabiedrībā populāras lapas, kuras izplata melīgu vai puspatiesu informāciju, lai ar tās palīdzību iespaidotu Latvijas sabiedrību.

”Šodien interneta vide ir kļuvusi par kaujas lauku, kurā par tās lietotāju uzmanību un uzticību cīnās dažādi politiskie spēki un idejas. Daži to dara atklāti, parakstoties zem saviem vārdiem, citi savus mērķus mēģina sasniegt anonīmi vai slēpjoties aiz rūpīgi dizainētām maskām, bet vēl kāds viltīgi kombinē abas šīs metodes. Šī raksta mērķis ir aicināt lasītājus iesaistīties šo maskēto propagandistu identificēšanā un atmaskošanā,” raksta bloga autors Jānis Polis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jānis Polis, bloga ”Ar domu” autors

Šodien uzmanības centrā esošā mediju grupa sastāv no divām interneta lapām, kuras mēģina izlikties par īstiem ziņu portāliem – ”nozagts.com”, tās krievvalodīgā analoga ”ukradeno.com”, un saistītajiem Facebook resursiem “Nozagts Latvijā” (50 tūkstoši sekotāju) un “NozagtsCOM” (19 tūkstoši sekotāju). Zem tā paša jumta atrodas Facebook lapa ”Toma Joki”, kuram, ļoti iespējams, ir visvairāk “sekotāju” Latvijā – aptuveni 150 tūkstoši, kā arī Facebook lapas ”Toma Trendi” (83 tūkstoši sekotāju), Toma Jaunumi (60 tūkstoši sekotāju), kā arī vēl vairāki desmiti mazāk populāru lapu. Tāpat “Toma Joki” kā sava satura centrāli šobrīd izmanto ”tomajoki.nozagts.com”, tā ģenerējot masīvu apmeklējumu šim “ziņu portālam”.

Bloga autors raksta, ka interneta lapu izpētes rezultātā konstatējis, ka visu iepriekšminēto resursu, kuri aktīvi propagandē neuzticību valsts varai, Saeimas atlaišanu, nodokļu samazināšanu, un citus daudziem tīkamus lozungus, šā brīža īpašnieks ir Ivans Staļnojs (Ivan Stalnoy, Иван Стальной).

”Šī persona gadsimta sākumā vadīja ar partiju “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā ” (šobrīd “Latvijas Krievu savienība” jeb tā dēvētā Ždanokas partija) saistīto jauniešu organizāciju “Solidaritāte”, kura organizēja masu protestus pret krievvalodīgo skolu slēgšanu, bija (ir?) PCTVL biedrs un PCTVL Jaunatnes Savienības vadītājs. Vēlāk Ivans kā mākleris darbojās nekustamo īpašumu kompānijā “Century21 BaltWest”, kuras vadītājs, Krievijas pilsonis Valērijs Engelss vēlāk nonāca gan VID, gan Drošības Policijas, gan žurnālistu redzeslokā par savu saistību ar dažādām Krievijas finansējumu saņēmušām, ideoloģisku propagandu izplatošām nevalstiskajām organizācijām, no kurām vismaz viena bija iesaistīta arī Krimas okupācijas leģitimizācijas mēģinājumos,” atklāj bloga ”Ar domu” autors Jānis Polis. 

Jānis Polis, bloga ”Ar domu” autors

2009. gadā Staļnoja kungu ieraugām TV 5 speciālo projektu direktora un kanāla pārstāvja NEPLP amatā. Televīzijā Staļnojs darbojās vienlaicīgi ar šībrīža Eiropas Parlamenta deputātu (“Saskaņa”), žurnālistu Andreju Mamikinu, kura interneta mājaslapa ”mamikins.lv” atrodas uz tā paša servera, kur ”nozagts.com”, taču ticamāk, ka abus vieno viens lapu izstrādātājs un uzturētājs, nevis biznesa intereses. 2012. gadā Ivans Staļnojs nodibināja biedrību “Jaunie Federālisti”, kuras redzamākā publiskā seja ir skandalozais politiķis Jānis Kuzins, bet skaļākā aktivitāte – Aivara Lemberga (ZZS) izvirzīšana prezidenta amatam TautasBalss.lv nobalsošanā.

”Kopš tā brīža nekāda informācija par Staļnoja aktivitātēm internetā nav atrodama, vienīgais viņam piederošais uzņēmums pēc LURSOFT datiem aktīvu komercdarbību neveic, bet 2016. gada septembrī Ivanam Staļnojam par nezināmas izcelsmes līdzekļiem ir izdevies pārņemt Latvijas populārāko Facebook lapu “Toma Joki”, Latvijas top 15 interneta lapu Tomstv.lv un ar to saistītos web un sociālo mediju resursus, bet oktobra beigās izveidot un uzturēt portālus nozagts.com un ukradeno.com,” vēsta bloga autors Jānis Polis.

Vairāk par to, ko autors atklājis pētījumā, lasi šeit.

TOP komentāri

 • SO.
  +1 +1 0

  SO.

  Vai Pola kungs ar saviem pētījumiem iepazīstinājis drošības iestādes vai tikai ar komentāriem un varbūtībām tracina lasītājus?
 • cinitajs
  0 0 0

  cinitajs

  Kada atskiriba kurs stav? Ne jau Aboltina vai Kucinskis tagad nems un lamas pasi sevi,ka ari savus draugu draugu nelikumibas.Vai Pola kungs dzivo Baltezera un sanem entos tukstosus menesi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl