VIDEO: Nozāģēts krusts ar Putinam līdzīgo lelli; Drošības policija arestējusi Bukaini

2 komentāri
VIDEO: Nozāģēts krusts ar Putinam līdzīgo lelli; Drošības policija arestējusi Bukaini
FOTO: Ekrānšāviņš

Ceturtdien, 21. maijā, pēc Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) lūguma, nozāģēts Stūra mājas pagalmā esošais krusts pie kura bija piesista skandalozā, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam līdzīgā lelle. Drošības policija arestējusi biedrības GVD Baltija pārstāvi Staņislavu Bukaini.

Ne šī instalācija, ne pagalmā izvietotais automašīnas vraks un fotogrāfijas no pagalma nav aizvākti, izstādes organizatori atrodas pagalmā un sarunājas ar izstādes apmeklētājiem, kurus interesē, kāpēc krusts ir novākts.

“Mākslinieks vairs neplāno šo instalāciju atjaunot, jo šķiet, ka VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) katru reizi, kad to mēģina darīt, liek dažādus šķēršļus,” informēja izstādes Disidents organizators Toms Jansons.

Foto

Video

 

Pēc mākslinieku domām, instalācija savu ir panākusi un ir izdevies redzēt, kādas sekas tam bijušas.

VNĪ pārstāve Jolanta Grāmatniece sacīja, ka līgums ar izstādes organizatoriem ļāva izmantot Stūra mājas pagalmu, taču neparedzēja nekādu eksponātu izvietošanu pagalmā.

“Instalācija vardarbīgi bija izvietota virs kanalizācijas lūkas, organizatori nedrīkstēja to darīt. Šorīt ēkas apsaimniekotāji ziņoja, ka šī instalācija, kā arī automašīnas vraks un citi eksponāti no pagalma tiek aizvākti,” sacīja Grāmatniece.

Video

Jau ziņots, ka VNĪ, apsekojot nekustamo īpašumu, konstatēja, ka izstādes “Disidents” organizatori, izmantojot telpas Brīvības ielā 61, pārkāpuši telpu nomas līguma noteikumus, izvietojot instalācijas tam neparedzētās vietās un veidā, radot apdraudējumu īpašuma ekspluatācijai. Kā norādīja Grāmatniece, tādēļ nomniekiem tika lūgts novērst līguma noteikumu pārkāpumus.

Kā norādīja izstādes organizatori, tikšanās laikā ar Kultūras ministriju (KM) tās pārstāvji nav centušies pārliecināt, ka instalāciju ar krustā sistā tēlu nevajadzētu izstādīt, bet gan uztraukušies par drošību. KM sazinājusies ar Iekšlietu ministriju, lai Valsts policija pasākumam nodrošinātu īpašu apsardzību.

Kā informēja KM, mākslinieciskās izteiksmes brīvība Latvijā ir aizsargāta ar Satversmi, tā ir viena no demokrātijas pamatvērtībām un KM nelemj par izstāžu saturu.

Valsts policijas preses pārstāve Sigita Pildava teica, ka policijas rīcībā ir aktuālā informācija saistībā ar šo izstādi un policija nodrošinās pilsētā sabiedrisko kārtību un drošību.

Kā ziņots, šodien, 21.maijā, bija plānots arī aktīvistu protests, bet pēc DP rekomendācijām Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR) nolēma to aizliegt. Sākotnēji biedrība GVD Baltija, kas pērn vāca ziedojumus humānās palīdzības sniegšanai Donbasam, plānoja rīkot gājienu uz Stūra māju un nozāģēt tās pagalmā esošo krustu, tādējādi iebilstot pret ņirgāšanos par ticību. Vēlāk aktīvisti savus plānus mainīja un norādīja, ka dosies uz Ministru kabinetu, iesniedzot parakstus par neuzticību Latvijas valdībai, kura sistemātiski “pieļauj un kūda uz etnisko naidu valstī”.

Jau ziņots, ka sacelts tracis saistībā ar izstādē Disidents izvietoto instalāciju, kurā pie krusta bija piesista lelle, kas dažiem atgādināja Putinu. Krievija ir aicinājusi Latviju par notikušo sniegt skaidrojumu. Tikmēr mākslinieks “Some1” skaidrojis, ka mākslas instalācijas “Disidents” pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā, un krustā sistais tēls ir biznesmenis, kura seja veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

15.maijā tika saņemti draudi un fiziski ietekmēti divi mākslinieki, tāpēc lelle no krusta tika noņemta.

2 komentāri