Novadu reformas oponenti uzskata, ka, pārzīmējot novadu robežas, dzīve laukos labāka nekļūs

5 komentāri

“Brāķis, kas jāpārstrādā,” tā uzskata administratīvi teritoriālās reformas pretinieki, kuri rīt pie Saeimas piedalīsies protesta akcijā. Tiek lēsts, ka tā pulcēs vairākus simtus cilvēku. Tikmēr reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), kura vadībā reforma tapusi, prognozē, – novadu jaunajā kartē Saeima ieviesīs izmaiņas, taču, viņaprāt, tās nebūs būtiskas.

Prasot pildīt likumu par algu palielināšanu, par protesta rīkošanu ceturtdien pie Saeimas pirmie paziņoja mediķi. Tagad viņiem nolēmuši pievienoties arī administratīvi teritoriālās reformas pretinieki, jo tieši ceturtdien Saeima lems, vai reformu konceptuāli atbalstīt.

Piketu rīko dažādu novadu pārstāvji. Un atbalstu viņiem izteikušas arī vairākas partijas, kuras ir pie varas novados, bet Saeimā nav ievēlētas vai arī nonākušas parlamenta opozīcijā.

“Mēs esam vienojušās atbalstīt šo pasākumu, lai šīs balsis par reģionu reformas problēmām, par šīs reformas nejēdzībām beidzot sasniegtu arī amatpersonas. Šī reforma faktiski ir brāķis. Tā ir jāpārstrādā,” saka Latvijas Reģionu apvienības priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Reģionālās attīstības ministra Pūces izloloto reformu, kas paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 39, atsevišķu novadu vadītāji sauc par traģisku.

“Viņš ir uzskatījis Latvijas sabiedrību par muļķiem, jo ir izdomājis, ka faktiski uz padomju laiku kartes var uzzīmēt Latvijas nākotni. Filozofiski runājot, šobrīd mums ir viena jubilejas torte, kur Pūces kungs uzskata, ka var sagraizīt, kā grib. Katram iedalīt savu gabaliņu. Un manā skatījumā, tas ir ārkārtīgi traģiski,” teic Salacgrīvas mērs Dagnis Straubergs (“Reģionu alianse”).

Reformas pretinieki uzskata, ka Pūces piedāvājums nav nekas vairāk, kā novadu robežu pārzīmēšana. Un viņi ir pārliecināti, ka dzīve laukos tāpēc labāka nekļūs.

“Tie ir meli, meli un vēlreiz meli. Uz nevienu no konkrētiem jautājumiem, kurus ir uzdevuši mūsu novadu kolēģi, tieši kas, tieši kuri pakalpojumi būs pieejamāki, tieši kā dzīve kļūs labāka, pēc būtības atbilde nav saņemta,” pauž Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars (LZP).

Pūce respektē reformas oponentu tiesības savu viedokli paust protestējot. Taču tas, viņaprāt, būtiskas izmaiņas novadu jaunajā kartē nenesīs: “Es domāju, ka Saeimas deputāti to dzirdēs. Cits jautājums būs, kāds būs Saeimas deputātu lēmums. Es prognozēju, ka rīt likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts tiks. Un tad sāksies diskusijas par to, kādas tieši varētu būt iespējamās korekcijas. Es prognozēju, ka kaut kādas korekcijas varētu būt piedāvājumā. Tas būs atkarīgs no tā, kā deputāti spēs vienoties par to. Bet vai tās būs ļoti lielas, diezin vai.”

Ja protesta akcijā, kuras dalībnieku skaits tiek lēsts līdz pat 1000, izteiktos iebildumus Saeima neņems vērā, reformas pretinieki protestus sola turpināt.