Novadu reformas korekcijas: Ropažu novadam, iespējams, pievienos Stopiņu, Garkalnes novadu un Vangažus

0 Komentāru

Par vienu novadu vairāk nekā sākotnēji plānots. Tādas korekcijas savā sākotnējā reformas kartē veicis reģionālās attīstības ministrs. Juris Pūce (A/P) tagad rosina pašvaldību skaitu no šā brīža 119 mazināt līdz 36. Kāpēc tā, un kādas izmaiņas gaidāmas?

Pēc 30 sapulcēm, kurās notikušas konsultācijas ar 114 pašvaldību deputātiem, reģionālās attīstītības ministrs nolēmis pārzīmētajā Latvijas kartē ieviest korekcijas. Pūce rosinās izveidot nevis kā sākotnēji piedāvāja 35, bet 36 vietvaras. “Mēs piedāvājam attīstības centru pārskatīšanu un faktiski Pierīgā izauga no trim novadiem viens jauns, bet to rīt,” viņš saka.

Plašāk par plānotajām izmaiņām ministrs pirmdien atteicās runāt, jo tās no sākuma jāapspriež ar koalīcijas partneriem. Tomēr arī jaunais novads atbildīšot visiem ministrijas izvirzītajiem kritērijiem.

“Mēs novērtējām iedzīvotāju dinamiku, iedzīvotāju skaita pieaugumu noteiktās apdzīvotās vietās, mēs novērtējām cilvēku kustību detalizētāk, aplūkojām atsevišķos novados cilvēku pārvietošanās paradumus, publisko pakalpojumu lietošanas paradumus detalizētāk. Esam pārliecinājušies, ka ir iespējams izveidot šādu precizētu modeli,” norāda Pūce.

Neoficiāli izskan, ka kartes pārzīmēšana varētu skart Ropažu novadu. Līdz šim Pūce piedāvājis to apvienot ar Stopiņu un Salaspils novadu. Ropaži ar to nebija mierā un pieļauj, ka ministrs varētu būt ieklausījies viņu argumentos.

“Mēs neredzam sadarbību ar Salaspili tieši iedzīvotāju plūsmas nav Salaspils virzienā, izglītības iestādes mūsu audzēkņi neizmanto, arī medicīnas pakalpojumus mūsu iedzīvotāji neizmanto, savukārt mēs redzam sadarbību ar Stopiņiem,” pauž Ropažu novada domes priekšsēdētāja vietniece Renāte Gremze.

Tomēr kuluāros izskan versija, ka jaunais Ropažu novads varētu būt krietni lielāks, jo tam pievienotu ne vien Stopiņu, bet arī Garkalnes novadu un Vangažus. Tikmēr novads, kas ir pilnīgi pārliecināts, ka izmaiņas to neskars, ir Ikšķile. Tā visskaļāk nostājusies pret Pūces virzīto reformu – iesniegts iesniegums gan Satversmes tiesā, gan organizēties sākuši arī paši iedzīvotāji.

“Pašvaldība no savas puses ir iesniegusi šo te pieteikumu Satversmes tiesā, un mums līdz septembra sākumam būs atbilde, vai lieta ir ierosināta, un tad mēs skatīsimies, ko tālāk. Iedzīvotāji sāk aizvien vairāk “kurbulēties” pēc 18. jūlija sanāksmes, mēs ļausim viņiem,” saka Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa (LZS).

Pēc ministra paziņojuma, pasakot, ka gaidāmas korekcijas, bet neatklājot kādas, Pierīgas pašvaldībās, no kurām daudzas pretojas reformai, iestājusies neziņa. Lielāka skaidrība par precizēto piedāvājumu solīta otrdien.
0 Komentāru