Novadu reforma: daudzas pašvaldības joprojām ir neziņā par nākotni

2 komentāri

Bet Pašvaldību savienības kongresā apspriestākais temats bija valdības iecerētā novadu reforma. Daudzas vietvaras, kā zināms, ir ļoti skeptiskas par savu pilnvaru un savu robežu mainīšanu. Daudzi arī vēlas rīkot savu iedzīvotāju aptaujas par šo jautājumu un gaida instrukcijas no Pašvaldību lietu ministrijas, kā tas likumiski būtu darāms.

Pēc tam, kad maija sākumā par pašvaldībām atbildīgais ministrs Juris Pūce (AP) apturēja iedzīvotāju aptauju par teritoriālo reformu Jelgavas novadā un vērsās pret Ikšķili, kura gan aptauju veica, šobrīd pašvaldības ir neziņā par tālāko. Lai gan daudzu vietvaru vadītāji plāno uzklausīt iedzīvotājus, šobrīd viņi baidās ko izdarīt nepareizi.

“Ja tur klausās, kā veicas tiem novadiem, kas ļoti strauji sāka veidot aptaujas un ka viņiem aptur lēmumus, tad ir bažās, kā tad tur tu diži māki un varēsi to izdarīt. Es ceru, ka tās bažas tiks noņemtas,” pauž Rundāles novada priekšsēdētājs Aivars Okmanis (ZZS).

Par aptauju satraucies arī Kandavas novads. Novadam ir vairāki iebildumi pret gaidāmo reformu. Galvenais no tiem – tie nevēlas pievienoties Tukumam. Arī Tukums nevēloties Kandavu pie sevis, tāpēc diskusijas cer atrisināt, iesaistot iedzīvotājs.

“Cik mēs zinām, Pašvaldību savienība gatavo arī vienotu nolikumu šai iedzīvotāju aptaujai, lai viss būtu leģitīmi, lai VARAM nepārmestu, ka darām kaut ko nepareizi. Bet mēs noskaidrosim iedzīvotāju viedokli. Arī jau šobrīd nevalstiskās organizācijas mums arī interesējas par šo tēmu un aptaujā iedzīvotājus neformāli,” saka Kandavas novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (LZP).

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Pūce gan neuzskata, ka, vēršoties pret Ikšķili, kura aptauju jau veica, ir notikusi biedēšana. Viņš paliek pie tā, ka pašvaldībām aptaujas jāveic likumiski.

“Tāpēc es nevaru teikt, ka tā ir biedēšana, vienkārši izpildām savus darba pienākumus. Tad jau var teikt, ka cilvēkus biedē, piemēram, policija, kas stāv krustojumā un rāda, ka šobrīd ir jābrauc no vienas vai otras puses. Tā nav biedēšana, tā ir darba pienākumu izpilde,” norāda Pūce.

Vairākas pašvaldības norāda, ka cer uz lielāku skaidrību pēc tam, kad pašvaldību ministrs tos būs apmeklējis klātienē. Ministrs sola ik vienu Latvijas pašvaldību uzklausīt līdz septembrim.