Novadu reforma: Apes iedzīvotāji emocionāli nobrieduši pievienoties Smiltenes novadam

2 komentāri
Novadu reforma: Apes iedzīvotāji emocionāli nobrieduši pievienoties Smiltenes novadam
ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Bez sakāpinātām emocijām, bez asiem jautājumiem, bet pragmatiskā gaisotnē noslēgusies Apes novada iedzīvotāju tikšanās ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru, kura plānos ir pilnībā likvidēt Apes novadu, to pievienojot Smiltenes novadam. Apenieši apzinās, ka iedzīvotāju skaits šeit ir tik niecīgs, ka nekvalificējas ne novada, ne pilsētas statusam. Šeit iedzīvotāju ir zem 4000.

Apes novada dome jau mēnešiem ilgi ir skaidrojusi iedzīvotājiem ieguvumus no gaidāmās administratīvi teritoriālās reformas, apvienojoties ar Smiltenes novadu. Galvenā cerība – beidzot varēšot piesaistīt vairāk finansējuma attīstības projektiem. Šobrīd iespējas esot ļoti ierobežotas.

“Ir noteikti kritēriji, kam mēs nekvalificējamies vispār startēt šiem Eiropas projektiem gan iedzīvotāju skaita dēļ, gan kopējā finansējuma apjoma dēļ. Diemžēl mums neatliek tik daudz līdzekļu, lai varētu realizētu tās vajadzības, kas vajadzīgas mūsu iedzīvotājiem,” teic Apes novada domes priekšsēdētājs Jānis Liberts.

Uz tikšanos ar reģionālās attīstības ministru ieradās ap 80 Apes novada iedzīvotāju, lielākā daļa pašvaldības iestādēs strādājošo. Pārējie esot savus jautājumus jau uzdevuši attālināti, un, kā sacīja ministrs Juris Pūce (AP), izrādās, tieši apenieši līdz šim bijuši aktīvākie speciāli reformai izveidotā zvanu centra izmantotāji. Uzdot jautājumus klātienē ministram gan viņi bija jāskubina. Pusotras stundas laikā izskanēja vien pieci jautājumi, jo apenieši emocionāli jau nobrieduši pievienoties Smiltenes novadam.

Sadarbības teritoriju ietvaros Apes novads jau šobrīd no Smiltenes iepērk būvvaldes un pašvaldības policijas patruļu pakalpojumus. Turklāt daudziem Apes iedzīvotājiem darbs un bērnu skolas ir Smiltenē. “Visi ceļi ved uz Smilteni, tā sadarbība veidojas jau tur, piemēram, sporta skola. Mums tā ir ierasta taciņa jau,” teic novada iedzīvotājs Armands.

Ar nepacietību Apes pievienošanos Smiltenes novadam gaida Gaujienas pils vadītāja Ieva Zariņa, jo ar šā brīža Apes novada budžetu nav bijis iespējams atjaunot pils kompleksu: “Tam novadam, ka saņems mantojumā mūsu Gaujienas pagastu, būs ļoti lieli ieguldījumi jāveic. Tur būs ļoti smaga nasta tam novadam, kam mēs pievienosimies.”

Daži apenieši gan satraucas, vai pēc novadu reformas Apē paliks pašvaldības pakalpojumu centrs, lai nav jābrauc uz 50 kilometru attālo Smilteni.

“Ne jau daudziem ir tās privātās mašīnas, ne jau tie satiksmes autobusi ir pieejami, arī biļešu cenas nav vairs tik zemas,” norāda Apes novada iedzīvotājs Marģeris.

Izskanēja arī ierosinājumi grozīt vēlēšanu likumu tā, lai pēc teritoriālās reformas lielajos reģionu centros tiktu pārstāvētas arī mazo pagastu intereses.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis (VL-TB/LNNK) apeniešiem solīja, – neesot jābaidās, ka pēc reformas teritorijas ap Api kļūst par aizmirsto zonu. Līdzīgi kā Smiltenē, arī te tikšot piesaistīti privātie investori: “Mums lielāka izaicinājuma pašvaldībā nav, kā veidot arvien vairāk un vairāk darbavietu. Pēdējos trijos gados mēs esam līderi Vidzemē ar izveidotajām darbavietām.”

Līdz šim Apē izskatīti vairāki modeļi, tostarp visu novadu pievienot Alūksnei vai arī Apes novadu sašķelt – pilsētu un Trapenes pagastu pievienot Alūksnes novadam, bet Gaujienas un Virešu pagastus Smiltenes novadam. Apes pašvaldībā apgalvo, – iedzīvotāju noskaņojums tomēr vairāk atbalsta visa novada pievienošanu Smiltenei.

Vairāk par tematu – LNT Ziņu sižetā

2 komentāri