“Notumse”, “episki” un “Pandoras lāde” – noskaidroti konkursa “Gada vārds, nevārds un spārnotais izteiciens” laureāti

1 komentārs
“Notumse”, “episki” un “Pandoras lāde” – noskaidroti konkursa “Gada vārds, nevārds un spārnotais izteiciens” laureāti
EKRĀNUZŅĒMUMS

“Notumse”, “episki” un “Pandoras lāde, no kuras paņemt atalgojumu”. Šodien paziņoti uzvarētāji tradicionālajā konkursā “Gada vārds, nevārds un spārnotais izteiciens”. Arī šoreiz ar ļoti neveiklu frāzi izcēlies kāds no Latvijas politiķiem.

Konkursā saņemti daudzi ieteikumi, piemēram, līdz ar elektroskūteru parādīšanos Rīgas ielās piedāvāts tos pārsaukt par “stāvdrāžiem”, “laikus” sociālajos tīklos dēvēt par “tīkšķiem” kā salikumu starp vārdiem “tīk” un “īkšķis”, savukārt populāro lietotni “Whatsapp” ieteikts saukt par “vecpapu”.

Kategorijā “Gada nevārds” starp finālistiem iekļuva “bulijot”, “toksisks” un “vegāns” kā īpašības vārds, savukārt uzvaras laurus plūca apstākļa vārds “episki”, kas kā tukšvārds pēdējā laikā esot piepulcējies tādiem kā “baigi”, “klasiski” vai “cieti”.

Starp finālistiem uz “Gada spārnoto teicienu” iekļuva “Cik tev nav naudas?”, “Katrai kļūdai ir vārds un uzvārds”, kā arī “Deputātu intimitātes atcelšana”, taču par spārnotāko tika atzīta frāze “Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!”

To sarunā ar skolotājiem teica izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP). Sengrieķu mītos Pandoras lādē gan glabājas visas pasaules nelaimes, nevis nauda, taču pašā lādes dibenā ir cerība.

“Vai tas nozīmē, ka nav cerības? Ja nav Pandoras lādes, nav arī cerības uz atalgojumu… Tas ir viens variants. Otrs variants ir, ka atalgojums ir liela nelaime,” saka literatūrfilozofe un tulkotāja Ieva Kolmane.

Arī pērn šajā konkursā izcēlās kāds politiķis, tikai samērā jaunajā kategorijā “Gada savārstījums”. Tas izdevās Aldim Gobzemam, kurš aicināja radīt valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt. Šogad šajā kategorijā par atbalstošāko izraudzījās salikumu “patiesā labuma guvēji”. Šo terminu nereti izmanto nepareizi – runa ir par patiesajiem īpašniekiem, nevis kādu abstraktu “patieso labumu”.

Savukārt pozitīvajā kategorijā, kas ir “Gada vārds”, uzvarējis vārds “notumse, ko lietot angļu “blackout” vietā situācijās, kad noticis elektroapgādes pārrāvums.

“Notumsei” izdevies izkonkurēt prezidenta Egila Levita bieži piesaukto “valstsgribu”, kā arī sociālo tīklu terminus “daudzināt” “šērošanas vietā” un “domvedis”, aizstājot “influenceris”. Dažādi jaunvārdi aiziet tautās ar dažādām sekmēm.

“Tas ir atkarīgs no pašas vides. Ja cilvēki cenšas kopt savu valodu, tad viņi arī radīs risinājumu, kā aizstāt kādus nevēlamus anglicismus vai rusicismus. Mums ir gana bagāta valoda, kurā varam atrast resursus, no kuriem veidot šos jaunos vārdus,” uzskata Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs.