1 komentārs
Notikušais kārtības zemē Vācijā pierāda, ka uzbrukt var visur un jebkurā laikā, uzskata ārpolitikas eksperts
FOTO: LETA

Pasaules uzmanība pievērsta asiņainajiem notikumiem Berlīnē, kad, kravas automašīnai ietriecoties cilvēku pūlī, nogalināti 12, bet ievainoti vēl vairāki desmiti cilvēku. Notikušais izsaucis plašu starptautiskās sabiedrības nosodījumu un neizpratni, kā apstākļos, kad regulāri tiek brīdināts par arvien pieaugošiem terorisma draudiem, – Parīzes, Briseles un Nicas slaktiņi atkārtojas atkal un atkal. 

”Jums patīk vēsturiski notikumi? Apsveicu! Teroristu izlietām nejaušu cilvēku asinīm tiek rakstīta nākotnes Eiropas vēsture! Viens ir skaidrs – Eiropa vairs nebūs tāda kā agrāk. Ja katru reizi pēc katra terora akta tas tiek teikts – vai tā būtu Parīze, Brisele, Nica vai jebkura cita pilsēta Eiropā – nu ir pienācis brīdis, kad Eiropas valstīm tam tiešām jāsāk arī ticēt. Eiropa vairs nevar būt tāda kā agrāk,” Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Daugulis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ja pēc Parīzes vēl bija sastopamas arogantas Ziemeļvalstu prātulas – terora akti Eiropas dienvidos ir iespējami, jo,… nu, jūs jau ziniet.., nu.., tie ir Eiropas dienvidi. Tad tagad fakts, ka teroristi var sekmīgi īstenot teroraktu arī likuma un kārtības zemē Vācijā, ziemeļu pašuzraudzības citadelē, ir tiešs pierādījums Eiropas šodienas izaicinājumam – pastāvīgai uzbrukuma iespējai visur un jebkurā laikā. Tas, savukārt, prasa citus mērus – gan iekšējus, gan ārējus. Tas prasa vīrus ar automātiem sabiedriskās vietās, un pastāvīgi. Tas prasa ilgākas pārbaudes lidostās un neērtības uz robežām. Tas prasa lielāku dienestu iejaukšanos privātajā telpā. Tas prasa arestus, kļūdas, tiesību pārkāpumus un nožēlu, tas prasa neērtības sev un citiem – visu, ko mēs Rietumos tik ļoti negribam, jo dzīve ir ērta, kāda tā ir.

Ārpolitikas eksperts arī piebilst, ka notikušais akūti sauc pēc ārējo robežu stiprināšanas, bēgļu plūsmu rūpīgākas caurskatīšanas, konfliktu risināšanas to izcelsmes zemēs.

Terorisms kā tautas kustība

”Visbeidzot, terorisms kā tautas kustība, jaunu, ekstrēmi radikalizētu vīriešu un sieviešu izpildījumā – ir vissliktākā forma, ko iespējams iedomāties šodienas pasaulē. Kad no plānveidīgām operācijām terorisms kļūst par ieroci katra nenobrieduša uz attālināti pamudināta prāta vadītās rokās – to izkontrolēt ir tikpat grūti, kā reiz to Eiropa jau piedzīvojusi 20.gadsimta 70. un 80. gados. Kad terorisms kļūst par ”zudušās paaudzes” protesta kustību, lielākā cīņa ir jāizcīna to cilvēku prātos, kas seko abstraktam mērķim un idejai,” piebilst Daugulis.

Ārpolitikas institūta pētnieks arī vērš uzmanību, ka kamēr pastāvēs ideju (un praktiskais) karš starp Rietumiem un konfliktu plosītajām Tuvo Austrumu valstīm, kamēr tur vispār pastāvēs kara forma, kurā Rietumi ”ir klāt un reizē nav klāt” – terorisma ataudzi būs problemātiski ierobežot un kontrolēt. It īpaši, ja Eiropa būs sašķelta, meklējot vainīgo politisko spārnu, partiju vai cilvēku savās rindās.

FOTO: LETA

Solidaritāte šobrīd būtu īstā atbilde. Solidaritāte datu apmaiņā, robežu aizsargāšanā, bēgļu pārdalē (jā jā, lai tie nekoncentrētos un neradikalizētos kādas valsts nostūrī). Šķiet, ka Eiropu jaunā gadā sagaida t.s. ”negatīvais kompromiss” – ikvienam un visiem būs mērenas neērtības, lai kādam konkrēti atsevišķi nebūtu tādas ”neērtības”, kas skaitļos paziņojamas ziņu pārraidēs starp klusuma pauzēm. Un šis ir kompromiss, ko vajadzētu apsveikt katram. Laimīgu Jauno gadu!

TOP komentāri

  • gunis
    0 0 0

    gunis

    Par visu to jāpateicas jeņķiem,ar mori priekšgalā,Sorosam un protams tai neadekvātajai Merķelei.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl