Notikumu hronoloģija: kas šobrīd ir zināms pēc KNAB veiktās kratīšanas pie Ušakova?

3 komentāri
Notikumu hronoloģija: kas šobrīd ir zināms pēc KNAB veiktās kratīšanas pie Ušakova?
EDIJS PĀLENS, LETA
  • KNAB veicis kratīšanu Ušakova kabinetā Rīgas domē, kā arī viņa dzīvesvietā Mežaparkā.
  • Rīgas domes opozīcija pieļauj, ka kratīšana saistīta ar “Rīgas satiksmes” lietu; KNAB pagaidām to neapstiprina.
  • Ušakovs norāda, ka neredz pamatu atkāpties no amata.

Mēnesi pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lielajiem reidiem “Rīgas satiksmes” lietā, izmeklētāju redzeslokā nonācis arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (S). KNAB darbinieki trešdien veica kratīšanu gan Ušakova darba vietā, gan viņa mājās Mežaparkā. Par ko aizdomas? Vai šī kratīšana saistīta ar “Rīgas satiksmes” lietu? To izmeklētāji pagaidām neatklāj. Pats Ušakovs uzskata, ka viņa sirdsapziņa ir tīra un atkāpties no amata neesot plānojis.

KNAB darbinieki kratīšanu Rīgas mēra Ušakova kabinetā veica trešdien pusdienlaikā, ap plkst. 12.00. Prom dodoties ar prāvu dokumentu kasti, bet neatbildot uz žurnālistu jautājumiem.

Mediji un daži Rīgas domes opozīcijas deputāti gaidīja, kad pēc kratīšanas mērs iznāks no sava biroja, lai dzirdētu viņa skaidrojumu, taču, kā noskaidrojās, – pats Ušakovs kabineta pārmeklēšanas brīdī tur nemaz neatradās.

Izrādījās, ka teju vienlaikus kratīšana notiek arī mēra dzīvesvietā, ekskluzīvā privātmāju rajonā Mežaparkā. Kādā brīdī no mājas iznāca KNAB darbinieks un mēra sieva Iveta Strautiņa-Ušakova, dodoties uz garāžu. Lielākā intriga saglabājās par to, vai Ušakovs tiks aizturēts. Pēc aptuveni divu stundu kratīšanas seši KNAB darbinieki pameta mēra dzīvesvietu bez paša galvaspilsētas vadītāja.

Pēc brīža no mājas prom devās arī Ušakovi. Mērs nekomentēja, vai no viņa dzīvesvietas izņemti kādi lietiskie pierādījumi.

“KNAB veica procesuālas darbības, detalizētāk stāstīt es, protams, nevaru. Varu uzteikt viņu profesionalitāti, mana sirdsapziņa ir tīra. (..) Es pieņemu, ka, ņemot vērā manu ieņemamo amatu, man noteikti vajadzēs sniegt tālāku informāciju, bet dotajā brīdī man nav nekāds statuss un dotajā brīdī nav arī nekādu citu ielūgumu neko tālāk sniegt,” sacīja Ušakovs.

No dzīvesvietas Mežaparkā mērs taisnā ceļā ieradās Rīgas domē. Par lietas būtību Ušakovs atteicās runāt, jo esot parakstījies par informācijas neizpaušanu, uzsverot, ka likumu pārkāpis neesot.

TV3: Tad jūs, roku uz sirds liekot, varat teikt, ka nekādus kukuļus neesat ņēmis, devis, piedāvājis?
Ušakovs: Precīzi, precīzi.
TV3: Vai jūs jau bijāt gaidījis šīs kratīšanas?
Ušakovs: Es domāju, ka pateikt, vai es būtu to gaidījis, tas būtu ļoti nepareizi.

No amata atkāpties mērs neredz pamatu, jo esot svarīgi nodrošināt pašvaldības spēju funkcionēt.

TV3: Jūs teicāt, ka izrunāsieties ar domes kolēģiem – atkāpties vai neatkāpties – kas būtu tie argumenti?
Ušakovs: Nē, es esmu teicis, ka izrunāšu esošo situāciju ar saviem kolēģiem, kas droši vien ir mans tiešākais pienākums pašreiz.

Tikmēr Rīgas domes opozīcija vāc parakstus par pilsētas atslēgu turētāja atstādināšanu no amata. “Nav citu variantu, jo kaut ko te samainīt, veikt kaut kādas kosmētiskas izmaiņas – tas neko nemainīs. Mēs redzam, ka vienu dienu krata Ameriku, vienu dienu Ušakovu, vienu dienu Baraņņiks atkapājas, tad kaut kas [notiek] “Rīgas satiksmē”… Izskatās, ka tā sērga pilnībā pārņēmusi Rīgas domi un vienīgais variants, kā to ārstēt, nu jau ir ar ķirurģiskām metodēm,” uzskata Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis (V).

Savukārt Nacionālās apvienības Saeimas frakcija aicinājusi jauno pašvaldību lietu ministru Juri Pūci skatīt valdībā Rīgas domes atlaišanas likumprojektu. Pūce norādījis, ka par tālāku rīcību lems pēc informācijas saņemšanas no KNAB.

Izmeklētāju komentāri šodien bija ļoti skopi. Pievakarē birojs paziņoja tikai to, ka kratīšanas notikušas kādā jau iepriekš sāktā kriminālprocesā. Atgādinām, ka pērn novembrī KNAB sāka kriminālprocesu par “Rīgas satiksmes” iepirkumiem.

Šajā lietā aizturēti astoņi cilvēki, tostarp “Rīgas satiksmes” šefs Leons Bemhens un uzņēmējs Māris Martinsons. Savukārt Andris Ameriks (GKR) šīs lietas dēļ atkapās no Rīgas vicemēra amata, taču tieši Ušakovs ir “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs.

3 komentāri